Jak wygląda czyszczenie monet? Sprawdź, jak wyczyścić monety!

Jak wygląda czyszczenie monet? Czym wyczyścić stare monety? Praktyczne porady

Czy przed sprzedażą muszę wyczyścić monety? Czy po wyczyszczeniu uzyskam lepszą cenę? Jak wyczyścić monety? Są to standardowe pytania, z jakimi spotykamy się niemal codziennie na grupach numizmatycznych, portalach społecznościowych, czy forach numizmatycznych.

Wciąż można zetknąć się z przekonaniem, że widoczny na monetach brud szpeci i to, co się błyszczy lub jest nieskazitelne – jest ładniejsze. Dlaczego takie założenie bywa złudne, a czyszczenie monet na własną rękę jest nieopłacalne? Wyjaśniamy to Państwu w poniższym artykule.

Czyszczenie monet miedzianych – jak wyczyścić monety różnego rodzaju?

Monety ze stopu miedzi (różne rodzaje) czy srebra pokrywają się patyną. W przypadku monet ze stopu miedzi (mających kolor miedzi), patyna najczęściej ma kolor ciemnobrązowy. Taka patyna uważana jest za szlachetną i pożądaną na monecie.

Jeżeli taka moneta leżała w ziemi, to jej powierzchnia pokryje się grubszą warstwą patyny – od różnych odcieni zieleni, po czerwień czy brąz. Najbardziej szlachetna patyna ma głęboki, ciemnozielony kolor i ładnie połyskuje. Równie ładna jest połyskowa patyna w kolorze szmaragdowym, choć ma tendencje od odpadania, odpryskiwania. Poprawna jest też patyna brązowa. Z kolei najgorszymi, najmniej cenionymi rodzajami patyn są: patyna czerwonawo-bordowa i jasnozielona (w kolorze jasnej trawy), gdyż zwiastują one niepożądane reakcje chemicznie na powierzchni monety. Z dużym prawdopodobieństwem pod taką patyną będzie skorodowana powierzchnia. Czyszczenie monet miedzianych, które są pokryte tego typu patyną, nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Jeśli zastanawiasz się, jak wycenić stare monety, musisz wiedzieć, że usuwanie patyny szlachetniej nie ma większego sensu. Dlaczego? W ten sposób można jedynie obniżyć wartość monety. Nawet pod taką patyną powierzchnia będzie lekko nierówna, a gdzieniegdzie na powierzchni monety mogą pojawić się wżerki, pory czy inne wgłębienia. Podobnie można myśleć o monetach, które są pokryte patyną nieszlachetną. Po jej usunięciu będziemy mieli mocno skorodowaną, bezwartościową bądź niewiele wartą monetę.

Dowiedz się, jakie monety są najczęściej poszukiwane przez kolekcjonerów: https://aukcje.numimarket.pl/najczesciej-poszukiwane-monety-przez-kolekcjonerow/.

Czyszczenie monet miedzianych - dlaczego się nie opłaca? Sprawdź!

Czyszczenie monet – kiedy jeszcze warto z niego zrezygnować?

Moneta ze stopu miedzi w kolorze złotym po jakimś czasie może pokryć się ciemnożółtą, szarą, bądź ciemnoszarą patyna. Moneta w kolorze złotym, która leżała w ziemi, powinna pokryć się patyną w kolorze czarnym. Takich monet również nie czyścimy, nie korzystamy z płynu do czyszczenia monet itp. W innym wypadku zwiększy się ryzyko trwałego uszkodzenia monety.

Wyjątkiem od tej zasady są monety współczesne, przede wszystkim znane kolekcjonerom dwuzłotówki typu Golden Nordic. W takim wypadku możemy wykorzystać specjalny płyn do czyszczenia monet, dostępny w internecie. Jednak przed wypłukaniem monet dobrze będzie dokładnie przeczytać ulotkę załączoną do płynu. Moneta 2 złote GN, kąpana w takim płynie zbyt długo, może po jakimś czasie łatwo pokryć się ciemnym nalotem, o kolorze zbliżonym do pomarańczowego. Taka sytuacja jest absolutnie niepożądana, dlatego przed dokonaniem takiej czynności sugerujemy kontakt z Naszą Firmą.

Czyszczenie srebrnych monet – dlaczego nie jest opłacalne?

Monety srebrne pokrywają się patyną w kolorze szarym. Jeżeli leżały w ziemi mogą mieć kolor od zielonkawego (srebro gorszej próby, z dużą domieszką miedzi) do intensywnie czarnego, z grubą patyną, matową bądź połyskującą.
Jeżeli moneta była przechowywana w odpowiednich warunkach np. w papierowej torebce, albo w drewnianej kasetce na monety, może pokryć się przepiękną, gabinetową patyną. Numizmaty opalizowana jest różnymi kolorami – od złotobrązowego, przez fioletowy, aż do niebieskiego. Taka patyna uznawana jest za jedną z najszlachetniejszych i w żadnym wypadku nie wolno jej usuwać, zmazywać czy nawet ścierać palcem.

Jeżeli chodzi o czarną, grubą patynę na srebrnej monecie, to jakkolwiek nie jest ona ceniona przez kolekcjonerów, jej usunięcie spowoduje, że moneta będzie matowa, z wyraźnie wytrawioną powierzchnią. Z kolei potraktowanie płynem do czyszczenia srebrna monety i próbie niższej niż 750 (a czasem niższej niż 925) spowoduje, że na powierzchni monety, po kąpieli może zostać nieładny osad o mlecznym kolorze.

Odradzamy więc korzystanie z popularnych specyfików do czyszczenia srebra i jego stopów i przed dokonaniem takiej operacji sugerujemy kontakt z Nasza Firmą.

Czyszczenie srebrnych monet - dowiedz się, kiedy warto z niego zrezygnować!

Jak czyścić monety ze złota?

Monety złote w zasadzie nie pokrywają się patyną, gdyż złoto bardzo rzadko wchodzi w reakcje chemiczne. Na starszych monetach (200-300 letnich, średniowiecznych czy antycznych), może czasami pojawić się miedziano-złoty nalot. Głównie występuje w okolicach krawędzi liter czy krawędzi rysunku. Jest to stan pożądany i nie ma konieczności

Zobacz również: Jak sprawdzić wartość banknotu?

O czym jeszcze należy pamiętać?

Przyjmuje się, że osoby bez doświadczenie nie powinny decydować się na samodzielne czyszczenie monet (nawet w specjalistycznych płynach). Używanie mleczek, emulsji, czy różnych kwasów jest niedopuszczalne. Dlatego zastanawiając się nad tym, jak wyczyścić monety domowym sposobem, lepiej z góry założyć, że takie działanie nie będzie opłacalne. Postępując w inny sposób, można spowodować trwałe i nieodwracalne uszkodzenie monety.

Dowiedz się również, na czym polega profesjonalny grading monet.

Autor

Krzysztof Basiak
Krzysztof Basiak
Jeden z trzech założycieli oraz współwłaściciel Domu Aukcyjnego Numimarket.pl. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu pracował jako analityk giełdowy w BZWBK Asset Management. Od 2008 roku całkowicie związany zawodowo z numizmatyką. Monety kolekcjonuje od ponad 30 lat — najbardziej ceni sobie XIX wieczne 3-groszówki w menniczych stanach zachowania.

Udostępnij artykuł

Polecane artykuły

Kategorie

Monety Kolekcjonerskie