Gdzie sprzedać stare monety? Sprawdź!

Gdzie sprzedać stare monety – jak sprzedać stare pieniądze?

Na pewno każdy z nas widział stare monety, pieniądze, które już nie są w obiegu. Mogły to być monety kolekcjonerskie, być może były to srebrne monety, monety PRL, bądź inne, ale równie wartościowe monety. Nie każdego interesuje numizmatyka, monety i banknoty, za to zdarza się, że potrzeba dodatkowych środków na codzienne wydatki. Z tego właśnie względu w którymś momencie może pojawić się pytanie o skup starych monet. Gdzie sprzedać stare monety za dobrą cenę? Jak się okazuje, to nie tak prosta sprawa i dlatego ważne jest, aby trafić na właściwy sklep numizmatyczny.

Kto skupuje stare monety za uczciwe ceny? Jaki skup monet wybrać i jak sprzedać monety najkorzystniej?

Jak uczy nas doświadczenie życiowe, sprzedaż czegokolwiek wartościowego nie jest trudna – problemem jest za to uczciwa i dobra wycena. Każdy z nas chce za swoją kolekcję otrzymać jak najwięcej. Wycena monet i banknotów powinna być dokonana na podstawie ich wartości rynkowej i we współpracy z właściwym sklepem numizmatycznym. Gdzie sprzedać stare monety? Początkowo możemy dokonać własnej wyceny, jednak w celu uzyskania odpowiedniej ceny skupu dla naszych monet, czy kolekcji powinniśmy trafić do profesjonalistów. Najlepszym więc wyjściem jest kontakt z naszym sklepem, gdzie otrzymają Państwo bezpłatną wycenę.

Skup monet kolekcjonerskich

Masz monety kolekcjonerskie na sprzedaż? Odwiedź naszą stronę i uzyskaj atrakcyjną wycenę już dziś!

Gdzie sprzedać stare monety i banknoty?

W naszym sklepie numizmatycznym uzyskają Państwo rzetelną informację o wartości: monet obiegowych współczesnych w tym monety Nordic Gold, monet z okresu PRL, monet kolekcjonerskich, monet bulionowych (srebrnych i złotych) i banknotów. Wycenimy zarówno pojedyncze monety, monety w większej ilości, całe kolekcje, jak i pojedyncze egzemplarze. Sprawdź także, na czym polega profesjonalny grading.

Co wpływa na wartość monet i banknotów?

Rzadkość

Gdy już wiemy, gdzie sprzedać stare monety, powinniśmy zastanowić się, czy korzystniejszy będzie dla nas skup online, czy wizyta w firmie numizmatycznej. Osoba niezajmująca się numizmatyką na co dzień nie wie, jakie elementy wpływają na wartość monet. Najważniejsza jest rzadkość numizmatu, monety bądź banknotu. Rzadkość to ilość numizmatów na rynku, a im jest dostępnych na rynku numizmatycznym, tym więcej moneta (albo banknot) jest warta dla kolekcjonerów. Dlatego w tym wypadku ważne jest skorzystanie z usług profesjonalistów i skonsultowanie kwestii dotyczącej sprzedaży starych monet, czy banknotów. Jesteśmy sklepem numizmatycznym działającym na rynku od wielu lat, mamy wyrobioną markę i zaufanie tysięcy zadowolonych klientów, dla których stanowimy cenionego pośrednika zarówno przy skupie, jak i przy uzupełnianiu kolekcji numizmatycznej.

“Upiększanie” – stan zachowania monet i banknotów

Warto zaznaczyć, że to co my uważamy za ładne, wcale nie musi być estetyczne z punktu widzenia kolekcjonera, który płaci za numizmat, nierzadko duże pieniądze. Ważne jest, aby monet nie czyścić samodzielnie, nie próbować myć i upiększać. Nie wolno usuwać “starego brudu” z monety, gdyż tego typu cechy charakterystyczne mogą wydać się atrakcyjne dla potencjalnego inwestora. W przypadku monet srebrnych (w tym monet bulionowych) ważna jest powierzchnia monety. Wszelkie czyszczenie i “upiększanie” monety poprzez usuwanie “brudu” różnymi mleczkami czyszczącymi i pastami, spowoduje powstanie rys na gładkiej powierzchni monety. Monety srebrne pokrywają się często ciemną patyną, która jest bardzo ceniona przez kolekcjonerów i daje monecie większą wartość (podobnie sprawa wygląda z monetami miedzianymi, mosiężnymi, a ładna ciemna patyna tylko zwiększy ich wartość w skupie monet).

Jeżeli chcemy sprzedać kolekcję monet, banknotów czy też pojedyncze sztuki, należy dostarczyć je w takim stanie, w jakim weszliśmy w ich posiadanie. Monet, czy banknotów najlepiej nie wyjmować z klaserów. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że znacznie łatwiej niszczą się banknoty – pogięte numizmaty mają znacznie niższą wartość niż banknoty bez żadnych zagięć, bądź z niewielką ich ilością. Co jednak istotne – w żadnym wypadku nie wolno takich pieniędzy moczyć! Zamoczony banknot traci naturalną fakturę papieru i wielu wypadkach staje się zupełnie bezwartościowy.

Sprawdź artykuł: Jak sprawdzić wartość banknotu?

Monety bulionowe, monety złote i srebrne – wartość monety w zależności od rodzaju metalu szlachetnego i typu monet

Monety bulionowe to monety, o których wartości decyduje głównie kruszec, z którego są wykonane. Najczęściej są to metale szlachetne o dużej zawartości: srebra, albo złota (rzadko platyny albo palladu). W przypadku monet złotych i srebrnych, które kiedyś były monetami obiegowymi (monety amerykańskie, niemieckie, rosyjskie, brytyjskie, francuskie, szwajcarskie i inne), cena skupu może być nieco wyższa niż w przypadku cieszących się największą popularnością monet bulionowych. Monety złote są najczęściej próby `900 (rzadziej `917 czy `999), próba monet srebrnych to najczęściej `925, choć zdarzają się monety srebrne o próbie od `500 do `999.

Tego typu monety są skupowane i wyceniane ze względu na aktualne trendy na rynku numizmatycznym i notowania metali szlachetnych. Cena skupu zależy nie tylko od samej zawartości kruszcu, ale i od stanu zachowania monety – na koszt skupu składa się nie tylko sama moneta, ale również metal, z jakiego ją wykonano, waga i wygląd. Cena może zależeć również od typu monety, np. złote monety rosyjskie sprzed 1914 roku są relatywnie droższe niż np. większość monet niemieckich, czy brytyjskich z tego samego okresu, tj. za 1 g złota w monecie rosyjskiej otrzymają Państwo wyższą sumę niż za 1 g złota w niemieckiej/brytyjskiej.

Współczesne monety obiegowe, monety okolicznościowe i monety kolekcjonerskie – współczesne i z okresu PRL

Chętnie skupujemy monety kolekcjonerskie, okolicznościowe monety polskie oraz monety obiegowe. Chodzi tutaj o monety wybite stemplem lustrzanym emitowane przez NBP, od lat 70-tych (monety kolekcjonerskie PRL), aż do po dzień dzisiejszy (współczesne monety kolekcjonerskie). Monety te emitowane były i są w srebrze bądź złocie, wcześniej ten typ monet emitowano również w miedzioniklu. Są oryginalnie zapakowane w kapsel ochronny, z którego nie wolno ich wyciągać. Jeżeli chcą Państwo sprzedać monety kolekcjonerskie, prosimy, aby o tym pamiętać. Skupujemy również monety dwuzłotowe typu Nordic Gold, emitowane przez Narodowy Bank Polski w latach 1996-2014, a także monety dwuzłotowe z miedzioniklu z 1995 roku. Jeżeli chcesz sprzedać monety, to interesują nas zarówno pojedyncze monety jak i kolekcja monet.

Dowiedz się więcej o tym, jak wycenić stare monety.

Stare monety, banknoty obiegowe i banknoty kolekcjonerskie

Gdzie sprzedać stare monety? W celu sprzedaży numizmatów serdecznie zapraszamy do Naszej Firmy. Monety mają uczciwe, dostosowane do rynku ceny skupu. Tak jak w przypadku monet obiegowych kupujemy zarówno pojedyncze monety, jak i całe kolekcje, monet od czasów antycznych (Grecja, Rzym, Bizancjum i inne), poprzez średniowiecze, wiek XVI-XIX, aż po czasy II RP i PRL.

W naszej firmie mogą Państwo nie tylko sprzedać monety, ale i banknoty. Interesują nas banknoty obiegowe i banknoty kolekcjonerskie. W przypadku banknotów obiegowych interesują nas banknoty wyemitowane od XVIII wieku (rok 1700 i później) do czasów nam współczesnych. W przypadku banknotów kolekcjonerskich skupujemy zarówno starsze emisje, jak i nowe odmiany. Nie wątpimy, że ich ceny, zaproponowane przez nasz sklep numizmatyczny przypadną Państwu do gustu. Również w tym przypadku wycena banknotów zależy od stanu zachowania i rzadkości w katalogu.

Podsumowanie informacji na temat wyceny monet i banknotów

  1. Monety i banknoty przynosimy w takim stanie, w jakim weszliśmy w ich posiadanie. Niczego nie zmieniamy, niczego nie poprawiamy, niczego nie myjemy. Wszelka ingerencja w numizmat na pewno nie zwiększy jego wartości, a z bardzo dużym prawdopodobieństwem ją zmniejszy, bądź spowoduje, że banknot albo moneta będą bezwartościowe.
  2. Monety i banknoty zabezpieczamy na czas transportu. Monety kolekcjonerskie transportujemy w kapslach, z których ich nie wyjmujemy, inne monety w klaserach, w których się znajdują. Banknoty również transportujemy w klaserach, w razie potrzeby po bokach usztywniamy je tekturą czy czymś podobnym, twardym i trudnym do zgięcia.
  3. Jeśli zastanawiamy się, gdzie sprzedać stare monety, warto zostawić ten temat profesjonalistom. Z tego względu odpowiednim miejscem do transakcji jest profesjonalny sklep numizmatyczny. Ceny skupu monet i banknotów, wycena monet i banknotów, będzie odbywać się na podstawie najwyższych standardów, dlatego jeśli będą Państwo chcieli sprzedać swoje monety, czy banknoty warto dobrze rozważyć miejsce ich sprzedaży, aby ceny skupu były jak najkorzystniejsze.
  4. Na miejscu zapewniamy bezpłatną wycenę. Możliwy jest również skup monet online i przelew sumy za zakupione monety na konto bankowe. Wycena monet zależy od wielu czynników, takich jak stan zachowania monet i ich rzadkość.

Autor

Krzysztof Basiak
Krzysztof Basiak
Jeden z trzech założycieli oraz współwłaściciel Domu Aukcyjnego Numimarket.pl. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu pracował jako analityk giełdowy w BZWBK Asset Management. Od 2008 roku całkowicie związany zawodowo z numizmatyką. Monety kolekcjonuje od ponad 30 lat — najbardziej ceni sobie XIX wieczne 3-groszówki w menniczych stanach zachowania.

Udostępnij artykuł

Polecane artykuły

Kategorie

Monety Kolekcjonerskie