Gdzie sprzedać złoto inwestycyjne

Złote monety kolekcjonerskie – jak i gdzie sprzedać złoto inwestycyjne?

Złoto jest bez wątpienia jednym z najpłynniejszych aktywów fizycznych. Z uwagi na fakt, iż złoto inwestycyjne było towarem, którym nie można było legalnie handlować w epoce PRL, polski rynek złota zaczął się dynamicznie rozwijać dopiero po 1989 roku. Obecnie złoto inwestycyjne cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem osób, które nie tyle liczą na ogromne zyski, ile raczej pragną zabezpieczyć swoje oszczędności przed utratą wartości wynikającej z inflacji. Popularność i duży popyt sprawiły, że złoto inwestycyjne można obecnie kupić w wielu firmach, zarówno stacjonarnie, jak i wysyłkowo. Gdzie sprzedać złoto inwestycyjne, jeśli zajdzie taka potrzeba? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Gdzie sprzedać złoto inwestycyjne?

Sprzedać sztabkę złota, czy też monety bulionowe można na wiele różnych sposobów. Poniżej przedstawimy i krótko omówimy kilka dostępnych opcji sprzedaży złota.

1. Sprzedaż złota osobie prywatnej

Można jej dokonać, oferując np. złote sztabki, czy monety bulionowe na aukcji internetowej, lub w serwisie społecznościowym. Wystawienie oferty poprzez serwisy aukcyjne jest w obecnych czasach bardzo proste i pozwala dotrzeć do olbrzymiej liczby odbiorców. Potencjalni nabywcy to w tym przypadku osoby prywatne, których z reguły nie znamy. Kłopot może stanowić ustalenie ceny korzystnej dla obu stron, ale znacznie większym problemem jest to, jak w takim przypadku zapewnić sobie bezpieczną transakcję. Sprzedaż złota inwestycyjnego w ten sposób może się przez to wiązać się z dużym ryzykiem.

Skup złotych monet

Chcesz sprzedać swoje złote monety? Odwiedź naszą stronę i uzyskaj najlepszą ofertę na rynku!

2. Lombardy, kantory, złotnicy zajmujący się skupem złota

Z reguły nie są to miejsca, gdzie można najkorzystniej sprzedać złoto inwestycyjne. Chcąc sprzedać złote monety, lub sztabki złota w takim miejscu możemy liczyć na bezpieczną transakcję, ale oferowana w takich miejscach cena złota najczęściej nie jest zbyt wysoka. Szczególnie dotyczy to miejsc oferujących usługę skupu złota z rynku wtórnego zlokalizowanych w mniejszych miejscowościach.

3. Banki

Na chwilę obecną Narodowy Bank Polski oraz nieliczne banki komercyjne zajmują się sprzedażą złota. W ich ofercie możemy znaleźć złote monety produkowane w Mennicy Polskiej oraz sztabki złota certyfikowane przez Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców (LBMA). Niestety instytucje te nie oferują skupu złota z rynku wtórnego. Aby sprzedać złoto inwestycyjne w banku trzeba, niestety wyjechać z nim za granicę Polski, co sprawia, że sprzedaż złota w ten sposób nie ma większego sensu.

4. Dystrybutorzy złota inwestycyjnego

W ostatnich latach na rynku złota pojawiło się wiele firm oferujących zarówno sprzedaż złota, jak i również jego skup. Posiadają w ofercie złoto inwestycyjne, a także inne metale szlachetne – najczęściej srebro oraz platynę. Cena złota jest w takich firmach stale aktualizowana, co sprawia, że można tam sprzedać złoto na podstawie aktualnej wartości kruszcu. Bez wątpienia sprzedaż złota w takim miejscu może być dobrym rozwiązaniem. Należy jedynie zastanowić się, czy chcąc sprzedać złote monety, na 100% mamy wiedzę na temat ich potencjalnej wartości i rzadkości?

Osoby pracujące w tego typu firmach często nie są w stanie określić wartości kolekcjonerskiej monet. Znają procedury odróżnienia fałszywych monet od oryginalnych, ale z reguły nie posiadają wiedzy, czy np. dany rocznik jest rzadki. Można by zapytać – po co mi ocena wartości kolekcjonerskiej skoro chcę np. sprzedać zwykłego Krugerranda (najpopularniejszą złotą monetę bulionową świata)? Aby poznać odpowiedź, wystarczy sprawdzić, ile kosztuje “zwykły” Krugerrand wybity w 1992 roku. Wygląda jak każdy inny, ale było ich wyprodukowanych jedynie około 2000 sztuk, a jego wartość w sklepach numizmatycznych może być nawet kilkukrotnie wyższa niż identycznych monet z innych roczników.

Na naszym blogu znajdziesz również informacje o tym, jakie są najczęściej poszukiwane monety przez kolekcjonerów.

Gdzie i jak sprzedać złoto inwestycyjne? Sprawdź!

Republika Południowej Afryki, złoty Krugerrand i frakcje 1/2 Oz, 1/4 Oz, 1/10 Oz

5. Sklepy numizmatyczne

Jak każde z powyższych rozwiązań, również ta forma sprzedaży złota ma swoje wady. Przede wszystkim problem może dla wielu osób stanowić to, iż sklepy numizmatyczne są z reguły zlokalizowane w większych miastach. Może to bez wątpienia mocno utrudniać sprzedaż złota w takim miejscu. Jeśli jednak mamy złote monety, których wartości i rzadkości nie jesteśmy pewni, to może okazać się, że “gra jest warta świeczki” i nawet poświęcenie kilku godzin na dojazd i wizytę w takim miejscu może sprawić, że opłacalność inwestycji w złote monety znacznie wzrośnie. Warto również pamiętać, że niektóre sklepy numizmatyczne oferują możliwość szacunkowej oceny wartości monet na podstawie przesłanych zdjęć. Opłaca się skorzystać z tej możliwości, jeśli do najbliższego sklepu mamy daleko, a jednocześnie nie chcielibyśmy sprzedawać złota w cenie opartej jedynie o kurs złota bez sprawdzenia jego wartości kolekcjonerskiej.

Prawie wszystkie firmy tego typu są prowadzone przez pasjonatów, którzy, zanim zajęli się numizmatyką zawodowo, przez wiele lat zbierali monety. Wiedzą oni, które monety są rzadkie i dlaczego. A jak poznać, że ktoś się zna na monetach? Na przykład po tym, że najczęściej już na pierwszy rzut oka jest w stanie udzielić informacji na temat oryginalności, rzadkości i wartości złotych monet. Fachowcy z reguły nie muszą nawet ich ważyć, aby wiedzieć, czy są one oryginalne i czy jest to prawdziwe złoto. Przez ich ręce przeszło bowiem tysiące różnych monet, co sprawia, że są w stanie rozpoznać wiele fałszerstw złota inwestycyjnego dosłownie w kilka sekund.

Gdzie i jak sprzedać złoto inwestycyjne? Podsumowanie

Złoto należy do bardzo płynnych aktywów, które można sprzedać w wielu miejscach. W takim razie komu sprzedać złoto, aby dokonać transakcji w bezpieczny sposób i jednocześnie uzyskać uczciwą cenę? Myślę, że każdy zainteresowany taką transakcją powinien rozważyć dwa poniższe scenariusze:

1. Jestem na 100% pewien wartości posiadanego złota

Dotyczy to sytuacji kiedy sprzedajemy złoto, które sami kupiliśmy w niedalekiej przeszłości i doskonale wiemy, co mamy. W takim przypadku wystarczy sprawdzić ceny skupu w najbliższej okolicy, tak aby uzyskać możliwie najwyższą cenę i jedynie zwrócić uwagę na to, aby sprzedać złoto w warunkach gwarantujących bezpieczeństwo transakcji.

2. Nie jestem na 100% pewien wartości posiadanego złota

Taka sytuacja ma miejsce wtedy, kiedy chcemy sprzedać złoto, którego sami osobiście nie kupowaliśmy. Może to być na przykład złoto będące w rodzinie od wielu pokoleń, albo otrzymane w prezencie. Mogą to być również monety, które kupiliśmy osobiście, ale miało to miejsce wiele lat temu. W takiej sytuacji warto w pierwszej kolejności upewnić się, czy posiadane złote monety i sztabki mają wartość kolekcjonerską. Może ona sprawić, że cena posiadanego złota znacząco wzrośnie.

W razie wątpliwości warto skonsultować wycenę w różnych miejscach i dopiero wtedy zdecydować się na to, gdzie sprzedać złoto inwestycyjne. Może okazać się, że różne firmy mogą być gotowe zapłacić zróżnicowane ceny, a w przypadku ciekawych i rzadkich monet najlepszą formą sprzedaży może okazać się również sprzedaż na profesjonalnej aukcji numizmatycznej.

Dowiedz się również, jak sprawdzić wartość banknotu, a także jak wygląda czyszczenie monet.

Autor

Krzysztof Basiak
Krzysztof Basiak
Jeden z trzech założycieli oraz współwłaściciel Domu Aukcyjnego Numimarket.pl. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu pracował jako analityk giełdowy w BZWBK Asset Management. Od 2008 roku całkowicie związany zawodowo z numizmatyką. Monety kolekcjonuje od ponad 30 lat — najbardziej ceni sobie XIX wieczne 3-groszówki w menniczych stanach zachowania.

Udostępnij artykuł

Polecane artykuły

Kategorie

Monety Kolekcjonerskie