Czym jest i ile kosztuje grading monet? Sprawdź!

Grading monet – ile kosztuje? Co to jest grading monet? Podstawowe informacje

Każdy kto rozpoczyna obecnie swoją przygodę z numizmatyką, już od samego początku budowania kolekcji, natrafi na ofertę monet i banknotów umieszczonych w specjalnych plastikowych slabach i holderach. Tak opakowane monety i banknoty przeszły przez proces „gradingu”.

Grading monet – co to jest?

Grading to proces profesjonalnego opisu i oceny stanu zachowania monet lub banknotów. Daje gwarancję niezależnej oceny, zarówno pod kątem stanu zachowania, jak i autentyczności certyfikowanego obiektu. Monety pakowane są w specjalnie zaprojektowane do tego celu plastikowe pudełka, tzw. slaby. Banknoty umieszczane są w mocnych plastikowych holderach. Walory, których średnica jest większa niż standardowy slab, pakowane są w większy holder. Na slabach i holderach zawsze umieszczone jest logo firmy certyfikującej, kod kreskowy oraz hologram. Dzięki tak starannemu opakowaniu monety, banknoty obiegowe czy próby banknotów są doskonale zabezpieczone przed wpływem czynników środowiskowych. Jest to niezwykle istotne dla numizmatów, w przypadku których nawet niewielkie uszkodzenie może wpłynąć na spadek wartości.

Przeczytaj także wcześniejszy artykuł i dowiedz się, jak wycenić stare monety.

NGC i PCGS

Grading monet i banknotów oferuje kilka firm, ale zdecydowanie największą renomą i zaufaniem kolekcjonerów cieszą się Numismatic Guaranty Corporation (NGC) oraz Professional Coin Grading Service (PCGS). Obie firmy mają swoje główne siedziby w Stanach Zjednoczonych, ale ich oddziały znajdują się w Europie, co zdecydowanie ułatwia i przyspiesza proces certyfikacji klientom europejskim. Ocena stanu zachowania monety oparta jest na skali Sheldona, której zakres opisywany jest od 1 do 70, gdzie 1 oznacza numizmat praktycznie nierozpoznawalny ze względu na stan zachowania, zaś 70 przeznaczone jest dla obiektów w perfekcyjnym stanie zachowania. Poza wysokością oceny, firma gradingowa podaje podstawowe informacje o numizmacie związane z nominałem, datą emisji czy mennicą. W opisie mogą znaleźć się wady czy też inne cechy charakterystyczne istotne dla wartości monety. Przykładowo dopisek „Mint Error” dotyczył będzie tzw. destruktów menniczych monet, cieszących się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów. Dopisek „mint error” jest rodzajem usługi dodatkowej za którą pobierana jest opłata. Cennik gradingu monet znajdujący się poniżej zawiera tę usługę.

Grading monet – dlaczego warto?

Grading monety praktycznie zawsze wpływa na wzrost jej wartości. Stan zachowania, oceniony przez niezależnych ekspertów, bywa kluczowy dla oszacowania wartości rynkowej monety, gdyż nie każdy kolekcjoner – czy to sprzedający, czy kupujący – jest w stanie bezbłędnie ocenić stan monety czy banknotu (w szczególności banknoty obiegowe). Jeśli planujemy sprzedaż za pośrednictwem internetu, nie musimy martwić się o wykonanie idealnych fotografii numizmatu, gdyż nota gradingowa doskonale opisuje zarówno stan, jak i cechy charakterystyczne monety czy banknotu. Drugim istotnym aspektem jest ochrona naszej kolekcji przed uszkodzeniem czy wpływem czynników atmosferycznych. Plastikowy slab doskonale zabezpiecza monetę, a indywidualny holder, w który zapakowany jest banknot, doskonale chroni go przed przypadkowym uszkodzeniem. Wielu kolekcjonerów już w trakcie licytacji monet czy banknotów szacuje ich potencjalną notę gradingową i po zakupie przekazuje walory do certyfikacji. Grading monet i banknotów w większości przypadków przyczynia się do wzrostu ich wartości rynkowej.

Informacje o monetach, które są najczęściej poszukiwane przez kolekcjonerów, znajdziesz we wpisie: https://aukcje.numimarket.pl/najczesciej-poszukiwane-monety-przez-kolekcjonerow/

Pośrednictwo w gradingu

W Polsce brak jest siedzib firm gradingowych, jednak można skorzystać z profesjonalnej usługi pośrednictwa i powierzyć wytypowane monety i banknoty renomowanej firmie numizmatycznej, która pośredniczy w procesie certyfikacji. W najbliższym czasie w europejskich oddziałach firm gradingowych dodatkowo pojawi się możliwość certyfikacji kart kolekcjonerskich.

Grading za pośrednictwem Domu Aukcyjnego Numimarket.pl

Firma Dom Aukcyjny Numimarket.pl oferuje pełną obsługę związaną z procesem certyfikowania numizmatów i banknotów.

Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu w branży numizmatycznej jesteśmy w stanie wstępnie oszacować prawdopodobieństwo zdobycia not gradingowych dla poszczególnych walorów. Pozwala to zminimalizować potencjalne koszty związane z wysyłką przedmiotów, które nie otrzymają noty gradingowej.

Walory przekazane do certyfikacji dostarczamy i osobiście odbieramy z siedzib firm gradingowych. Nie jest pobierana żadna dodatkowa opłata za sporządzaną przez nas dokumentację związaną z wywozem numizmatów za granicę. Wszystkie formularze wypełniamy za klienta.

Posiadamy dwa oddziały firmy – w Poznaniu oraz w Toruniu. W obu punktach można indywidualnie przekazać przedmioty przeznaczone do gradingu. Po procesie certyfikacji klient ma możliwość odbioru walorów zarówno w Poznaniu jak i w Toruniu. W czasie całego procedury gradingu na bieżąco przekazujemy klientowi informacje o aktualnym statusie monet i banknotów.

Cennik gradingu monet. Cennik gradingu banknotów

Opłata za pośrednictwo w gradingu monet i banknotów oparta jest o aktualny kurs euro, ocenę wartości walorów, rodzaj banknotu czy monety oraz indywidualne ust. z klientem.

Wartość oraz rodzaj monetyCena
Monety o wartości do 10.000 euro80 euro
Monety do wartości 3.000 euro43 euro
Złote monety o wartości do 3.000 euro35 euro
Monety do wartości 300 euro25 euro
Monety wybite od 1965 roku o wartości do 2.500 euro20 euro
Dopłata za gabaryt
Wartość oraz rodzaj monetyCena dla monet na aukcjeCena regularna
Monety o wartości do 10.000 euroINDYWIDUALNIENIE ŚWIADCZYMY
Monety do wartości 3.000 euro53 EURO + 23% VAT59 EURO + 23% VAT
Złote monety o wartości do 3.000 euro53 EURO + 23% VAT59 EURO + 23% VAT
Monety do wartości 300 euro36 EURO + 23% VAT44 EURO + 23% VAT
Monety wybite od 1965 roku o wartości do 2.500 euro26 EURO + 23% VAT42 EURO + 23% VAT
Rabaty od 10 do 20 %
Wartość oraz rodzaj numizmatuCena dla naszych klientówCena regularna
Monety o wartości od 12 000 do 40 000 złotychdo 100 EURO + VAT110 EURO + VAT
Monety o wartości do 12 000 złotych i złote monetydo 55 EURO + VAT60 EURO + VAT
Monety o wartości do 12 000 złotych i złote monetydo 55 EURO + VAT60 EURO + VAT
Monety o wartości do 1200 złotychdo 38 EURO + VAT45 EURO + VAT
Monety o wartości do 1200 złotychdo 38 EURO + VAT45 EURO + VAT
Brak rabatów
Wartość oraz rodzaj banknotuCena
Banknoty o wartości do 25.000 euro300 euro
Banknoty o wartości do 10.000 euro125 euro
Banknoty o wartości do 3.000 euro55 euro
Banknoty o wartości do 1.000 euro35 euro
Banknoty o wartości do 300 euro wyemitowane od 195719 euro
Dopłata za gabaryt
Wartość oraz rodzaj banknotuBanknoty dla monet przeznaczonych na aukcjeCena regularna
Banknoty obiegowe o wartości do 40.000 złotychNa zapytanieNa zapytanie
Banknoty obiegowe o wartości do 12.000 złotych60 EURO + 23% VAT75 EURO + 23% VAT
Banknoty obiegowe o wartości do 4.000 złotych38 EURO + 23% VAT54 EURO + 23% VAT
Banknoty obiegowe o wartości do 1200 złotych z datą emisji po 1957 roku24 EURO + 23% VAT33 EURO + 23% VAT
Wartość oraz rodzaj numizmatuCena dla naszych klientówCena regularna
Banknoty o wartości od 40 000 złotychUst. indywidualneUst. indywidualne
Banknoty o wartości od 12 000 do 40 000 złotychdo 120 EURO + VAT130 EURO + VAT
Banknoty o wartości do 12 000 złotychdo 65 EURO + VAT75 EURO + VAT
Banknoty o wartości do 4000 złotychdo 40 EURO + VAT55 EURO + VAT

Zapraszamy do współpracy

Dom aukcyjny Numimarket.pl

ul. Łazienna 9

87-100 Toruń

tel. 566200004