Czym jest i ile kosztuje grading monet? Sprawdź!

Grading monet – ile kosztuje? Co to jest grading monet? Podstawowe informacje

Każdy kto rozpoczyna obecnie swoją przygodę z numizmatyką, już od samego początku budowania kolekcji, natrafi na ofertę monet i banknotów umieszczonych w specjalnych plastikowych slabach i holderach. Tak opakowane monety i banknoty przeszły przez proces “gradingu”.

Grading monet – co to jest?

Grading to proces profesjonalnego opisu i oceny stanu zachowania monet lub banknotów. Daje gwarancję niezależnej oceny, zarówno pod kątem stanu zachowania, jak i autentyczności certyfikowanego obiektu. Monety pakowane są w specjalnie zaprojektowane do tego celu plastikowe pudełka, tzw. slaby. Banknoty umieszczane są w mocnych plastikowych holderach. Walory, których średnica jest większa niż standardowy slab, pakowane są w większy holder. Na slabach i holderach zawsze umieszczone jest logo firmy certyfikującej, kod kreskowy oraz hologram. Dzięki tak starannemu opakowaniu monety, banknoty obiegowe czy próby banknotów są doskonale zabezpieczone przed wpływem czynników środowiskowych. Jest to niezwykle istotne dla numizmatów, w przypadku których nawet niewielkie uszkodzenie może wpłynąć na spadek wartości.

Przeczytaj także wcześniejszy artykuł i dowiedz się, jak wycenić stare monety.

NGC i PCGS

Grading monet i banknotów oferuje kilka firm, ale zdecydowanie największą renomą i zaufaniem kolekcjonerów cieszą się Numismatic Guaranty Corporation (NGC) oraz Professional Coin Grading Service (PCGS). Obie firmy mają swoje główne siedziby w Stanach Zjednoczonych, ale ich oddziały znajdują się w Europie, co zdecydowanie ułatwia i przyspiesza proces certyfikacji klientom europejskim. Ocena stanu zachowania monety oparta jest na skali Sheldona, której zakres opisywany jest od 1 do 70, gdzie 1 oznacza numizmat praktycznie nierozpoznawalny ze względu na stan zachowania, zaś 70 przeznaczone jest dla obiektów w perfekcyjnym stanie zachowania. Poza wysokością oceny, firma gradingowa podaje podstawowe informacje o numizmacie związane z nominałem, datą emisji czy mennicą. W opisie mogą znaleźć się wady czy też inne cechy charakterystyczne istotne dla wartości monety. Przykładowo dopisek “Mint Error” dotyczył będzie tzw. destruktów menniczych monet, cieszących się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów. Dopisek “mint error” jest rodzajem usługi dodatkowej za którą pobierana jest opłata. Cennik gradingu monet znajdujący się poniżej zawiera tę usługę.

Grading monet – dlaczego warto?

Grading monety praktycznie zawsze wpływa na wzrost jej wartości. Stan zachowania, oceniony przez niezależnych ekspertów, bywa kluczowy dla oszacowania wartości rynkowej monety, gdyż nie każdy kolekcjoner – czy to sprzedający, czy kupujący – jest w stanie bezbłędnie ocenić stan monety czy banknotu (w szczególności banknoty obiegowe). Jeśli planujemy sprzedaż za pośrednictwem internetu, nie musimy martwić się o wykonanie idealnych fotografii numizmatu, gdyż nota gradingowa doskonale opisuje zarówno stan, jak i cechy charakterystyczne monety czy banknotu. Drugim istotnym aspektem jest ochrona naszej kolekcji przed uszkodzeniem czy wpływem czynników atmosferycznych. Plastikowy slab doskonale zabezpiecza monetę, a indywidualny holder, w który zapakowany jest banknot, doskonale chroni go przed przypadkowym uszkodzeniem. Wielu kolekcjonerów już w trakcie licytacji monet czy banknotów szacuje ich potencjalną notę gradingową i po zakupie przekazuje walory do certyfikacji. Grading monet i banknotów w większości przypadków przyczynia się do wzrostu ich wartości rynkowej.

Informacje o monetach, które są najczęściej poszukiwane przez kolekcjonerów, znajdziesz we wpisie: https://aukcje.numimarket.pl/najczesciej-poszukiwane-monety-przez-kolekcjonerow/

Pośrednictwo w gradingu

W Polsce brak jest siedzib firm gradingowych, jednak można skorzystać z profesjonalnej usługi pośrednictwa i powierzyć wytypowane monety i banknoty renomowanej firmie numizmatycznej, która pośredniczy w procesie certyfikacji. W najbliższym czasie w europejskich oddziałach firm gradingowych dodatkowo pojawi się możliwość certyfikacji kart kolekcjonerskich.

Grading za pośrednictwem Domu Aukcyjnego Numimarket.pl

Firma Dom Aukcyjny Numimarket.pl oferuje pełną obsługę związaną z procesem certyfikowania numizmatów i banknotów.

Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu w branży numizmatycznej jesteśmy w stanie wstępnie oszacować prawdopodobieństwo zdobycia not gradingowych dla poszczególnych walorów. Pozwala to zminimalizować potencjalne koszty związane z wysyłką przedmiotów, które nie otrzymają noty gradingowej.

Walory przekazane do certyfikacji dostarczamy i osobiście odbieramy z siedzib firm gradingowych. Nie jest pobierana żadna dodatkowa opłata za sporządzaną przez nas dokumentację związaną z wywozem numizmatów za granicę. Wszystkie formularze wypełniamy za klienta.

Posiadamy dwa oddziały firmy – w Poznaniu oraz w Toruniu. W obu punktach można indywidualnie przekazać przedmioty przeznaczone do gradingu. Po procesie certyfikacji klient ma możliwość odbioru walorów zarówno w Poznaniu jak i w Toruniu. W czasie całego procedury gradingu na bieżąco przekazujemy klientowi informacje o aktualnym statusie monet i banknotów.

Cennik gradingu monet. Cennik gradingu banknotów

Opłata za pośrednictwo w gradingu monet i banknotów oparta jest o aktualny kurs euro, ocenę wartości walorów, rodzaj banknotu czy monety oraz indywidualne ust. z klientem.

Wartość oraz rodzaj monetyCena przy ilości 1-10 szt. MonetCena przy ilości 11-20 szt. Monet z tej samej kategoriiCena przy ilości powyżej 20 szt. Monet z tej samej kategorii
Opłata za rozpoczęcie listy43 euro
Monety o wartości do 10.000 euro90 euro + vat90 euro + vat90 euro + vat
Monety do wartości 3.000 euro50 euro + vat50 euro + vat50 euro + vat
Złote monety o wartości do 3.000 euro45 euro + vat45 euro + vat45 euro + vat
Monety do wartości 300 euro34 euro + vat34 euro + vat30 euro + vat
Monety od 1965 roku o wartości do 2.500 euro33 euro + vat33 euro + vat29 euro + vat
Dopłata za duży slab22 euro + vat22 euro + vat22 euro + vat
Dopłata za gruby slab6 euro + vat6 euro + vat6 euro + vat
Dopłata za dekstrukt17 euro + vat17 euro + vat17 euro + vat
Wartość oraz rodzaj banknotuCena przy ilości 1-10 szt. BanknotówCena przy ilości 11-20 szt. Banknotów z tej samej kategoriiCena przy ilości powyżej 20 szt. Banknotów z tej samej kategorii
Banknoty o wartości do 25.000 euroustalenia indywidualneustalenia indywidualneustalenia indywidualne
Banknoty o wartości do 10.000 euro117 euro + vat117 euro + vat117 euro + vat
Banknoty o wartości do 3.000 euro60 euro + vat60 euro + vat60 euro + vat
Banknoty o wartości do 1.000 euro39 euro + vat39 euro + vat35 euro + vat
Banknoty o wartości do 300 euro wyemitowane od 195726 euro + vat26 euro + vat23 euro + vat
Dopłata za duży holder22 euro + vat22 euro + vat22 euro + vat

** indywidualne ustalenia cen gradingu monet i banknotów oddawanych na nasze aukcje

Zapraszamy do współpracy

Dom aukcyjny Numimarket.pl

ul. Łazienna 9

87-100 Toruń

tel. 566200004

Autor

Agnieszka Nowak
Agnieszka Nowak
Agnieszka Nowak, historyk sztuki. Ukończyła studia magisterskie na kierunku Ochrona Dóbr Kultury o specjalności Historia i Zabytkoznawstwo Dzieł Sztuki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na początku drogi zawodowej pracowała w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu oraz w Muzeum Etnograficznym w Toruniu. Posiada 10-letnie doświadczenie w handlu antykami i dziełami sztuki. Od 2022 roku związana zawodowo z Domem Aukcyjnym Numimarket.pl.

Udostępnij artykuł

Polecane artykuły

Kategorie

Monety Kolekcjonerskie