Dowiedz się, jak sprawdzić wartość banknotu!

Jak sprawdzić wartość banknotu?

Banknoty, czyli pieniądze papierowe mogą mieć nie tylko wartość historyczną, czy sentymentalną, ale i wartość kolekcjonerską, czasem sięgającą tysięcy złotych. Jeżeli posiadamy stary banknot, czy banknoty, to powinniśmy poznać ich wartość. Które z nich mają największe znaczenie wśród kolekcjonerów? O tym, jak sprawdzić wartość banknotu, wyjaśniamy Państwu w dalszej części artykułu.

Po czym poznać najdroższe i najbardziej wartościowe banknoty? Sprawdź w portfelu!

Warto mieć na uwadze, że nie każdy może łatwym kosztem znaleźć w portfelu banknoty wyceniane na tysiące złotych. Większość banknotów z naszego portfela ma jedynie wartość nominalną. Aby trafić na ciekawy egzemplarz, dobrze jest szukać  określonego rodzaju serii, np. oznaczeń YA (seria limitowana). Takie okazy z dużym będą droższe, o ile są w atrakcyjnym stanie zachowania.

Zastanawiając się, jak sprawdzić wartość banknotu, nie powinniśmy ulegać krzykliwym filmikom np. na serwisie YouTube. Należy zachować szczególną ostrożność, jako że konta zakładane na tego typu platformie mogą być prowadzonych przez osoby udające znawców tematu i profesjonalistów. Zdarza się, że zamieszczane przez nich materiały nie są poparte fachową i rzetelną wiedzą na temat numizmatów, stąd przekazywane treści nierzadko wprowadzają internautów w błąd.

Dowiedz się również, gdzie sprzedać stare monety, a także, na czym polega grading monet.

Które banknoty są poszukiwane przez kolekcjonerów?

Kolekcjonerzy najchętniej poszukują starych banknotów w dobrym stanie zachowania. Dotyczy to okazów z czasów PRL, okresu międzywojennego, bądź jeszcze starszych. Najbardziej poszukiwane są banknoty w stanie idealnym, bez śladów, bądź z niewielkimi śladami obiegu. Warto przy tym pamiętać, że banknot o nominale wyższym, ma często wyższą wartość.

W Polsce najchętniej kupowane są polskie banknoty. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się takie, których wartość i średnia cena rosną w określonym horyzoncie czasowym. Na naszym blogu przeczytasz również o tym, jakie są najczęściej poszukiwane monety przez kolekcjonerów.

Co wpływa na wartość banknotu?

Na wartość banknotów wpływa na pewno ich rzadkość, tj. liczba banknotów wydrukowanych w danej emisji. Stare nominały powinny być również jak najmniej zniszczone, czy zużyte. Dobrze zachowane egzemplarze mogą być sporo warte w myśl zasady, że im banknot jest ładniejszy, tym będzie droższy.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, wartość starych banknotów o wyższym nominale, zyskuje na znaczeniu w oczach prawdziwych kolekcjonerów. Więcej warte mogą być też banknoty konkretnych emisji (data emisji umieszczana jest na banknocie). Na pierwszy rzut oka możemy zorientować się, który z banknotów jest w dobrym stanie zachowania lub jaki nominał ma dany banknot.

Cenę można sprawdzić również w serwisie Allegro. Jednakże osoba, która nie zajmuje się na co dzień kolekcjonowaniem banknotów, może mieć trudności z dokonaniem prawidłowej wyceny i oszacowania, ile jest warty dany banknot. Nawet doświadczony kolekcjoner miewa problem z samodzielną sprzedażą waloru za atrakcyjną cenę. Na kwotę otrzymaną za walor w dużej mierze wpływ ma renoma i rozpoznawalność na rynku.

Nasza Firma działa na polskim rynku numizmatycznym od wielu lat i należy do ścisłej czołówki polskich firm numizmatycznych i domów aukcyjnych. Ponadto oferuje szybką i bezpłatną wycenę, która pozwoli ocenić wartość banknotów.

Cennik starych polskich banknotów – ceny za stare banknoty PRL

Jak sprawdzić wartość banknotu? W jaki sposób można dowiedzieć się, czy średnia cena oferowana za posiadane egzemplarze będzie satysfakcjonująca dla kolekcjonera?

Wiele osób posiada banknoty z czasów PRL emitowane przez Narodowy Bank Polski. Są to zarówno pojedyncze banknoty obiegowe, jak i zestawy banknotów o różnych nominałach. Jednak czasami może nam się wydawać, że określone banknoty są nic nie warte, bo są małe, czy nieciekawe wizualnie. Nic bardziej mylnego.

Dobrym przykładem są dolarowe bony PKO, którymi płacono w sieci sklepów Pewex. Są małe, niespecjalnie ładne, a jednak niektóre z nich, szczególnie te o wyższym nominale, mogą być sporo warte. Wycena starych banknotów z czasów PRL, wymaga specjalistycznej wiedzy, a także sprawdzenia po kolei notowań, dzięki profesjonalnym aukcjom i za sprawą doświadczenia antykwarycznego. Jest ono niezbędne do dokonania oceny ich wartości.

Nie zawsze stare i ciekawe banknoty będą warte fortunę, ale lepszej ceny i wyższej wartości możemy oczekiwać w zależności od tego, jaki banknot będzie mieć nominał – im wyższa wartość nominału, tym lepiej. Z koeli rzadsze okazy warte są więcej, w zależności od śladów obiegu, czyli stanu zachowania.

Jak sprawdzić wartość banknotu kolekcjonerskiego?

W przypadku banknotów kolekcjonerskich ceny kształtują się na podstawie stopnia ich rzadkość, czy też określonej mody lub atrakcyjność motywu, który prezentują. W odniesieniu do polskich banknotów zdecydowanie wyższe ceny uzyskują banknoty kolekcjonerskie o tematyce historycznej. Czasem wyższa wartość banknotów kolekcjonerskich wynika z niskiego numeru serii. Bez wątpienia cena uwarunkowana jest tym, że na rynku istnieją serie limitowane. Oznaczają one, że emitent wydał ograniczoną, umiarkowaną ilość egzemplarzy, przeważnie niższą od popytu kolekcjonerskiego.

Jak sprawdzić wartość banknotu? Spójrz na numer seryjny banknotu

Jak wspomnieliśmy wcześniej, wartościowe banknoty możemy znaleźć w naszym, portfelu, ale tylko pod warunkiem, że będą miały ciekawy numer seryjny (np. niski numer z dużą ilością zer, rząd tych samych cyfr, albo tzw. radar). Wśród polskich banknotów, mamy całą gamę serii, jedno- i dwuliterowych (określone serie literowe są bardzo poszukiwane). Warto przy tym pamiętać, że im więcej zer w numerze serii, tym banknot powinien być droższy.

Najbardziej wartościowe banknoty. Ile są warte?

Czasami zdarza się banknot, który może być obiektem pożądania wielu kolekcjonerów, a przy tym nie kosztuje zbyt wiele. Jednak przeważnie rzadkość i ograniczona emisja pieniądza sprawia, że wartość banknotów jest wyższa, co bezpośrednio przekłada się na ich cenę. Podobnie dzieje się w sytuacji, gdy zdobyty egzemplarz cechuje się możliwie atrakcyjnym stanem zachowania oraz wysokim nominałem.

Jednym z najdroższych polskich banknotów jest banknot 1000 złotych Insurekcji Kościuszkowskiej z 1794, sprzedany za ponad 300 tysięcy zł. Niezmiernie wysoką cenę miał również banknot 10 złotych 1824 Królestwa Polskiego sprzedany za ponad 200 tysięcy zł. Z kolei innym okazem z najwyższej półki był banknot 10 złotych z 1919 roku, sprzedany za ponad 120 tysięcy zł.

Sprawdź także: https://aukcje.numimarket.pl/czyszczenie-monet/.