Jak sprawdzić wartość banknotu? Zobacz!

Jak sprawdzić wartość banknotu?

Określenie wartości starych banknotów najczęściej nie jest skomplikowane dla kolekcjonerów, lub osób, zawodowo zajmujących się handlem banknotami. Posiadają oni fachową wiedzę w tym zakresie, która jest dodatkowo wspomagana katalogami zawierającymi aktualne wyceny banknotów. Ten artykuł nie ma być jednak instrukcją o tym, jak korzystać z często bardzo drogich katalogów, ale pomocą w tym jak można określić wartość kolekcjonerską banknotów, nie posiadając wiedzy ani literatury w tym zakresie.

Niemal codziennie kontaktują się z nami osoby, które znalazły w trakcie robienia porządków stare banknoty zagubione kiedyś w przysłowiowej “szufladzie”, ale często też są to osoby, które otrzymały lub odziedziczyły pojedyncze banknoty, lub całe ich kolekcje. Poszukują oni rzetelnych informacji, aby móc określić wartość banknotów, które posiadają. W niniejszym artykule postaramy się udzielić kilku ogólnych podpowiedzi w tym zakresie, które mogą okazać się przydatne dla mniej doświadczonych w tym temacie osób.

Co może sugerować, że wartość starych banknotów jest duża?

Wbrew pozorom, już pierwszy rzut oka, może nam pomóc określić czy banknoty mogą być sporo warte. Chodzi o sposób ich przechowywania. Jeśli odnajdziemy w szufladzie komody należącej do babci stare banknoty obiegowe o różnych nominałach z czasów PRL, raczej nie będą to banknoty, których wartość może sięgać tysięcy złotych. Babcia prawdopodobnie nie była kolekcjonerem, tylko odłożyła kiedyś do szuflady polskie banknoty prosto z obiegu, które stanowiły najpewniej jej oszczędności.

Takie znaleziska niestety bardzo rzadko są warte fortuny. Inaczej sprawa wygląda jeśli otrzymamy banknoty, które są przechowywane w sposób, który sugeruje, że ktoś traktował je jako banknoty kolekcjonerskie Jeśli stary banknot znajduje się w specjalnym klaserze, w którym każdy banknot jest inny, i widać od razu, że są one w dobrym stanie i większość stanowią świetnie zachowane egzemplarze, to możemy już (choć na razie jeszcze lepiej po chichu) wołać BINGO!

Bezpłatna wycena banknotów

Chcesz poznać wartość swoich banknotów? Odwiedź naszą stronę i skorzystaj z bezpłatnej wyceny od ekspertów

Wartość banknotu – co jeszcze pozwala ją oszacować?

Profesjonalny sposób przechowywania banknotów świadczy o tym, że osoba, która stworzyła ten zbiór, robiła to z pobudek kolekcjonerskich. Raczej nikt nie trzyma oszczędności w specjalnym klaserze, w którym każdy banknot ma osobną przegródkę. Jeśli ktoś wydał pieniądze na klaser, lub inne specjalistyczne etui, to raczej nie po to, aby wkładać tam banknoty, które nosił w portfelu. Przy czym warto pamiętać, że z klaserów korzystają nie tylko kolekcjonerzy polskich banknotów, które są emitowane przez Narodowy Bank Polski. Można w nich odnaleźć banknoty z całego świata. W tym miejscu należy wspomnieć o jeszcze jednej istotnej kwestii.

Jeśli w klaserze są ładnie poukładane banknoty kolekcjonerskie, nawet w stanie idealnym, ale pochodzące z wielu różnych zakątków świata, to niestety taki zbiór często (choć oczywiście nie zawsze) nie ma bardzo dużej wartości. Takie zbiory nierzadko wyglądają bardzo efektownie, ale ich wartość i średnia cena banknotów takich kolekcjonerów nie jest wysoka. Z kolei znacznie droższy najczęściej będzie zbiór składający się tylko z polskich banknotów (lub z jakiegoś innego kraju), szczególnie jeśli zawiera co najmniej 100 różnych egzemplarzy. Wynika to z faktu, że praktycznie z każdego kraju świata można obecnie kupić banknot o nominale niemającym dużej wartości.

Nawet bardzo egzotyczne egzemplarze można bez problemu kupić na aukcjach i sklepach internetowych nawet po kilka złotych. Zbiór takich banknotów z całego niemal świata jest bez wątpienia ciekawy i bardzo kolorowy, ale materialnie najcenniejsze i najbardziej wartościowe są w 99% przypadków specjalistyczne zbiory kolekcjonerów obejmujące banknoty pochodzące tylko z jednego kraju.

Z naszego bloga dowiesz się również, ile kosztuje grading monet, a także gdzie sprzedać stare monety.

Co zrobić jeśli chcę wycenić tylko jeden banknot?

Oczywiście można zazdrościć posiadania zbioru np. polskich banknotów zawierającego serie limitowane rzadkich emisji. Wtedy często od razu wiadomo, że taka kolekcja ma wyższą wartość, a poszczególne egzemplarze mogą mieć duże znaczenie dla kolekcjonerów. Co jednak zrobić jeśli masz jeden banknot i chciałbyś poznać jego ceny rynkowe? Pierwsze pytanie, jakie należy zadać, to czy jest to banknot z obiegu, który znalazłaś/eś w portfelu?

Jak sprawdzić wartość banknotów z obiegu?

Jeśli masz w ręku współczesny banknot, który otrzymałeś jako reszta za zakupy, lub wypłacił Ci go bankomat, to bez względu na jego nominał, bardzo, ale to bardzo rzadko można taki banknot sprzedać za kwotę wyższą od jego nominału. Internet jest pełen artykułów, przekonujących o niesamowitej wartości banknotów posiadających ciekawy numer seryjny lub emisji rzadkich serii. Artykuły te są niestety pisane i zamieszczane na portalach, które na co dzień nie mają nic wspólnego z banknotami.

Legendy o egzemplarzach, których numer seryjny może sprawić, że będą dużo warte, są niestety tylko legendami. W praktyce wyższe ceny uzyskać można jedynie za banknot w dobrym stanie, gdzie jego numer seryjny będzie składał się z tych samych cyfr np. AC1111111. Tego typu banknoty określa się mianem “Solid”. Ich nominał nie ma większego znaczenia – istotny jest stan zachowania oraz numer złożony z tych samych cyfr. Wyższe ceny osiągają również pierwsze egzemplarze banknotów danej emisji. Chodzi o to, aby numer seryjny był możliwie jak najniższy. Bez wątpienia znajdzie się klient na banknot o numerze AC0000001.

Z kolei “radary” gdzie numer seryjny banknotu, czytany zarówno od początku, jak i od końca jest identyczny, np. AC3426243, najczęściej nie mają wyższej ceny, są droższe niż identyczne banknoty o zwykłych numerach. Droższe mogą być również niektóre serie banknotów, czyli ich literowe oznaczenia znajdujące się przed numerem seryjnym. Bez wątpienia jeśli mamy banknot o nominale 100 zł z 1994 roku, to możemy szukać na nim oznaczeń YA. Średnia cena za taki banknot może przekroczyć 1000 złotych, ale szansa na znalezienie takiego egzemplarza w portfelu jest niestety bardzo znikoma.

Wartość starych banknotów – jak wycenić pojedynczy egzemplarz?

Najczęściej problem dotyczy wyceny polskich banknotów z czasów PRL, ale może dotyczyć dowolnego egzemplarza bez względu na kraj pochodzenia czy czas emisji. Dobrym pomysłem w celu wstępnego oszacowania ceny banknotu, jest próba odnalezienia podobnego egzemplarza oferowanego do sprzedaży w internecie. Warto jednak pamiętać, aby szukać wśród ofert profesjonalnych firm numizmatycznych, a nie przypadkowych osób.

Zawodowcy najczęściej wiedzą doskonale, ile dany banknot jest warty i nie oferują go do sprzedaży w niemożliwej do uzyskania cenie. W przeciwieństwie do nich prywatne osoby często po lekturze bzdur wyczytanych w licznych artykułach, o których wspomniano wcześniej, często wystawiają w praktyce nic niewarte banknoty w abstrakcyjnych cenach. Oczywiście banknoty te nigdy nie znajdą nabywców, ale wiele osób widząc tak ogromne kwoty, może uwierzyć, że to co sami posiadają, też jest tyle warte.

Sprawdź także: Jak wygląda czyszczenie monet? Czym wyczyścić stare monety? Praktyczne porady

Podsumowanie

Aby dobrze wycenić banknoty, nieważne czy z czasów PRL, II RP czy też współczesne, wystarczy trochę trudu i zdrowego rozsądku. Każdy banknot jest “coś” wart, ale najcenniejsze są najczęściej w zbiorach, które już na pierwszy rzut oka robią wrażenie specjalistycznych. Poniżej wymieniono kilka punktów, które mogą świadczyć, że mamy do czynienia z czymś cennym lub nie:

Co może świadczyć o większej wartości banknotów?

  1. Zbiór banknotów z jednego kraju przechowywany w profesjonalnym klaserze, gdzie każdy banknot jest trzymany osobno i nie ma powtórzeń – każdy banknot jest inny.
  2. Świetny stan zachowania.
  3. Niskie (jedno lub dwucyfrowe) lub ciekawe (składające się w całości z tych samych cyfr) numery.
  4. Błędy druku – banknot źle wycięty z arkusza lub wydrukowany nierówno albo w innym kolorze.

Co najczęściej świadczy, że nie mamy raczej nic ciekawego?

  1. Banknoty są przechowywane razem np. w kopercie.
  2. Wiele z nich się powtarza.
  3. Są z różnych państw.
  4. Są w słabym stanie zachowania.

Jeśli mimo lektury tego artykułu nie będziesz w stanie sprawdzić, czy banknoty, które posiadasz, są wartościowe, zawsze możesz skontaktować się z nami. Chętnie dokonamy szacunkowej, darmowej wyceny lub skupu starych monet i rozwiejemy ewentualne wątpliwości.

Autor

Krzysztof Basiak
Krzysztof Basiak
Jeden z trzech założycieli oraz współwłaściciel Domu Aukcyjnego Numimarket.pl. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu pracował jako analityk giełdowy w BZWBK Asset Management. Od 2008 roku całkowicie związany zawodowo z numizmatyką. Monety kolekcjonuje od ponad 30 lat — najbardziej ceni sobie XIX wieczne 3-groszówki w menniczych stanach zachowania.

Udostępnij artykuł

Polecane artykuły

Kategorie

Monety Kolekcjonerskie