Kolekcjonowanie monet - co jest w nich najważniejsze?

Kolekcjonowanie monet – jak i od czego zacząć?

Rynek numizmatyczny w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie. Kolekcjonowanie monet cały czas zyskuje na popularności. Jest zarówno ciekawym hobby, jak i sposobem na inwestowanie, który w przyszłości może przynieść zyski. Jeżeli nigdy nie zbieraliśmy monet często zastanawiamy się od czego zacząć naszą przygodę z numizmatyką.

Kolekcjonowanie monet – jak zbierać monety?

Na to pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Na samym początku warto zdobyć podstawową wiedzę z zakresu numizmatyki i historii. Zaopatrzenie się w katalogi monet, literaturę numizmatyczną, udział w wykładach, pchlich targach czy profesjonalnych giełdach mogą stanowić doskonałe fundamenty do rozpoczęcia długiej przygody z kolekcjonowaniem monet. W wielu większych miastach działają Towarzystwa Numizmatyczne, które organizują wydarzenia związane ze sprzedażą czy wymianą monet. Dają one w ten sposób możliwość poznania innych kolekcjonerów, spotkania z doświadczonymi numizmatykami i nabywania własnego doświadczenia. Poświęcenie czasu na zdobywanie wiedzy numizmatycznej, pozwoli nam uniknąć wielu błędów początkującego, takich jak nabywanie przypadkowych czy sfałszowanych monet z niepewnych źródeł.

Zbieranie starych monet – budżet

Na samym początku warto określić pewne ramy finansowe, w jakich będziemy budować kolekcję. To bardzo istotne, gdyż fundusze jakie możemy przeznaczyć na inwestycje pozwolą nam od razu określić jaki typ monet będziemy zbierać. Rozpiętość cen i rodzajów monet jest ogromna, dlatego już na samym początku warto przeanalizować ceny monet na portalach aukcyjnych i numizmatycznych. Najtańsze walory o pewnej wartości historycznej i kolekcjonerskiej można nabyć za kilka czy kilkanaście złotych, z kolei ceny najdrożej sprzedanych monet sięgają milionów dolarów.

Zobacz również artykuł: Jak wycenić stare monety?

Nie tylko stare monety – możliwości kolekcjonowania monet

Kolekcjonerzy na całym świecie budują swoje zbiory przyjmując przeróżne kryteria. Numizmatyka jest bardzo szeroką dziedziną, dlatego bardzo ważne jest, aby od początku określić które monety najbardziej nam się podobają i nas interesują. Gdy wybierzemy pewne ramy dla naszego zbioru łatwiej nam będzie sukcesywnie go poszerzać i w sposób przemyślany nabywać kolejne okazy do swojej kolekcji.

Kolekcje numizmatyczne są niezwykle zróżnicowane. Zbierać można monety danego kraju, z pewnych konkretnych okresów historycznych, bite za panowania wybranego władcy czy w określonej mennicy/mieście, a nawet wszystkie monety z jednego ustalonego rocznika czy w oparciu o wybrany nominał. W przypadku większego budżetu można budować zbiór w oparciu o kruszec, z którego została wybita moneta. Często kolekcjonerzy decydują się na zbieranie monet tylko i wyłącznie wykonanych ze złota.

Poza monetami o wartości kolekcjonerskiej, historycznej czy o wysokim stopniu rzadkości istnieją monety ściśle inwestycyjne, tzw. bulionowe. Bite są głównie z metali szlachetnych, takich jak srebro, złoto, platyna i pallad, a ich wartość oparta jest na wartości kruszcu, z którego są wykonane. Jego zawartość podawana jest tuż obok, a czasem zamiast nominału i często wyrażana jest w uncjach np. 1 uncja (t. oz). Od wielu lat Narodowy Bank Polski emituje monety kolekcjonerskie i okolicznościowe. Tego typu monety również mogą stać się elementem naszego zbioru, który możemy sukcesywnie uzupełniać o walory z wcześniejszych lat, dostępne na rynku numizmatycznym. Wyjątkowe numizmaty pochodzące z emisji, których nakład jest niski, mogą stanowić doskonałą formę inwestowania oszczędności.

Kolekcjonowanie monet a przechowywanie

Od samego początku warto zaopatrzyć się w akcesoria ułatwiające zbieranie monet. Dzięki temu nasza kolekcja będzie zabezpieczona przed wilgocią, promieniowaniem UV i innymi czynnikami, które mogłyby pogorszyć stan zachowania monet. Najczęściej wybierane akcesoria do przechowywania to dobrej jakości klasery, futerały, kapsle czy albumy z foliowymi kartami.

Kolekcjonowanie monet a stan zachowania

Kwestią, na którą warto zwrócić uwagę już na początku naszej przygody ze zbieraniem monet jest stan zachowania. W zdecydowanej większości przypadków bardzo mocno wpływa on na wartość monet. Doskonałym przykładem są cieszące się w ostatnim czasie zainteresowaniem monety z okresu PRL-u. Typowe obiegowe monety z lat 1945-1989, które nie są zachowane w stanie menniczym, poza wartością sentymentalną mają praktycznie zerową wartość rynkową. Jeżeli zależy nam na budowaniu wartościowej kolekcji monet, musimy przy każdym zakupie brać pod uwagę ich stan zachowania. Wyrażany on jest w kilkustopniowej, ściśle określonej skali, a kryteria oceny są podobne na całym świecie.

Zobacz również artykuł: https://aukcje.numimarket.pl/najczesciej-poszukiwane-monety-przez-kolekcjonerow/

Gdzie kupować monety kolekcjonerskie?

Sposobów na zakupy monet jest wiele, wszystko zależy od ilości czasu jaki możemy poświęcić i monet, jakie chcemy mieć w naszej kolekcji. Pchle targi, giełdy, antykwariaty, sklepy numizmatyczne, to miejsca, w których każdy kolekcjoner może znaleźć monetę do swojego zbioru. W ostatnich latach rynek numizmatyczny bardzo prężnie rozwija się w Internecie. Kupując monety w sieci należy być czujnym, zwłaszcza jeżeli widzimy ogłoszenia na popularnych portalach, nie zajmujących się ściśle sprzedażą monet. Kupując od anonimowego sprzedawcy nie mamy żadnej gwarancji jej autentyczności czy rzetelnego opisu stanu zachowania. Istnieją profesjonalne serwisy zajmujące się tylko i wyłącznie handlem numizmatami. To najlepsze miejsce do bezpiecznych zakupów w Internecie, zawłaszcza gdy chcemy nabyć cenniejsze monety. Sprzedawcy zrzeszeni w takim serwisie podlegają ścisłej selekcji, a każda moneta umieszczona na takim portalu ma gwarancję oryginalności. Opisy zawierają dane o stanie zachowania czy stopniu rzadkości danego numizmatu. Często monety sprzedawane są w formie aukcji, co pozwala na zakup artykułu w realnej cenie rynkowej dyktowanej przez kolekcjonerów. Aby zacząć brać udział w aukcjach wystarczy założenie konta użytkownika na stronie internetowej takiego serwisu numizmatycznego i zapoznanie się z ofertą produktów oraz terminami aukcji.

Czy kolekcjonowanie monet jest opłacalne?

Kolekcjonerstwo może stać się wciągającą pasją. Jeżeli od samego początku nasz zbiór będzie budowany w sposób przemyślany, będziemy śledzić notowania, wyszukiwać dobre oferty oraz nabywać monety ze sprawdzonych, rzetelnych źródeł, wtedy nasza kolekcja ma szansę stać się intratną inwestycją. Rynek sprzedaży monet obecnie rozwija się dynamicznie, więc jeżeli lubimy zbierać monety, to warto poświęcić swój czas numizmatyce i zacząć budowę własnej kolekcji.

Autor

Agnieszka Nowak
Agnieszka Nowak
Agnieszka Nowak, historyk sztuki. Ukończyła studia magisterskie na kierunku Ochrona Dóbr Kultury o specjalności Historia i Zabytkoznawstwo Dzieł Sztuki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na początku drogi zawodowej pracowała w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu oraz w Muzeum Etnograficznym w Toruniu. Posiada 10-letnie doświadczenie w handlu antykami i dziełami sztuki. Od 2022 roku związana zawodowo z Domem Aukcyjnym Numimarket.pl.

Udostępnij artykuł

Polecane artykuły

Kategorie

Monety Kolekcjonerskie