Księstwo Warszawskie Fryderyk August I dukat 1813 IB Warszawa

Drobne uszkodzenia rantu, ale ładnie zachowany z połyskiem. Ekstremalnie rzadki rocznik. W Polsce dukat z 1813 roku pojawił się w handlu jedynie dwa razy (w 2004 i 2012 roku) i był to ten sam egzemplarz. Dwie monety tego rocznika znajdują się również w zbiorach muzealnych w Dreźnie i Frankfurcie. Moneta najwyższej klasy mogąca być ozdobą każdej kolekcji, i która może nie pojawić się w handlu przez kolejnych wiele lat.
177 000

 PLN

Data aukcji:

29 listopada, 2020

Kruszec

Złoto

Waga

3.49

Stan zachowania

2

Co w tym dukacie jest niezwykłego? W sumie tylko jedna rzecz – data wybicia. Dukaty w Księstwie Warszawskim były emitowane tylko w latach 1812 oraz 1813. Ogólnie są to rzadkie monety, ale jednocześnie należą do najtańszych i najłatwiejszych do zdobycia polskich dukatów. Dotyczy to jednak tylko i wyłącznie monet wybitych w 1812 roku. Egzemplarze z rocznika 1813 różnią się wprawdzie tylko jedną cyfrą na końcu daty, ale w hierarchii rzadkości stoją na przeciwległym biegunie. Dukata z 1813 roku można śmiało zaliczyć do grona najrzadszych polskich monet. Znanych jest jedynie kilka egzemplarzy i każde pojawienie się w handlu któregoś z nich stanowi duże wydarzenie. W Polsce przez ostatnie 25 lat na aukcjach pojawiły się jedynie dwa egzemplarze (w tym ten oferowany przez nas).

Udostępnij

Zobacz inne monety

Kategorie