Przechowywanie monet - dowiedz się, jak przechowywać monety i banknoty!

Jakie są sposoby na przechowywanie monet? Jak przechowywać banknoty?

Jak wygląda przechowywanie monet? Co wybrać: klasery, kapsle, holdery, palety? A może zachować je w specjalnych albumach? Jak w profesjonalny sposób zapewnić dodatkową ochronę posiadanym kolekcjom? Klienci odbierając w naszej siedzibie zakupione przedmioty, wiele razy zadawali nam takie, lub bardzo zbliżone pytania. W poniższym tekście postaramy się najpierw opisać kilka istotnych kwestii, których rozważenie może być pomocne w szukaniu odpowiedzi na pytanie, w czym i jak przechowywać monety lub banknoty. W dalszej części przedstawimy natomiast kilka z opcji, a także opiszemy pokrótce ich wady i zalety.

Dlaczego przechowywanie monet i banknotów we właściwy sposób jest tak ważne?

Bez wątpienia kolekcjonując czy to monety, czy banknoty, każdemu z nas zależy aby ich stan zachowania nie uległ pogorszeniu. Będąc kolekcjonerem powinniśmy mieć świadomość, że tak naprawdę jesteśmy jedynie “epizodem” w życiu posiadanych monet. Często mają one setki lat i nawet jeśli będą w naszych zbiorach przez dziesięciolecia, to i tak będzie to jedynie krótki skrawek ich “życia”. Dlatego też powinniśmy czuć się odpowiedzialnymi za to, aby posiadane przez nas monety i banknoty zachowały się w możliwie jak najlepszym stanie. Dzięki temu będą mogły cieszyć swych kolejnych właścicieli, a nam oprócz niewątpliwej satysfakcji dadzą również możliwość otrzymania za nie wyższych cen, jeśli zdecydujemy się na ich sprzedaż.

Przechowywanie monet – o czym warto pomyśleć przed podjęciem decyzji?

Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego rozwiązania do przechowywania monet, warto przemyśleć kilka kwestii. Pomijając aspekt zabezpieczenia zbiorów przed czynnikami zewnętrznymi, który jest oczywisty bez względu na wybrane rozwiązanie, warto na początku odpowiedzieć sobie na poniższe pytania.

Jaka jest wartość mojej kolekcji?

Każda moneta, jak i banknot ma swoją wartość. Ich rozpiętość cenowa może być jednak ogrmna. Warto więc zastanowić się na początek jaką wartość materialną posiada nasz zbiór. Jeśli zbieramy tanie monety na które wydajemy znikomą kwotę, to raczej nie ma sensu wydawać dużych kwot na ekskluzywne drewniane gabinety do ich przechowywania. W zupełności wystarczą nam najczęściej zwykłe klasery, holdery lub paletki. Możemy nawet trzymać monety w woreczkach strunowych lub przystosowanych do przechowywania monet pudełkach. Chodzi o to, aby kwota wydana na zabezpieczenie posiadanej kolekcji nie była przesadnie duża w odniesieniu do jej wartości.

Jeśli zbieramy jednak złote monety lub inne cenne numizmaty, to z pewnością wydanie większej kwoty na ich właściwe zabezpieczenie na długie lata ma znacznie większy sens. Ogólnie rzecz ujmując, naszym zdaniem na przechowywanie kolekcji w odpowiedni sposób z reguły nie warto przeznaczać więcej niż kilka procent wartości zbiorów. Jeśli mielibyśmy wydać więcej, to warto zastanowić się czy nie lepiej przeznaczyć te pieniądze na powiększenie posiadanego zbioru o nowe numizmaty.

Jak często oglądam zbiór?

Znamy osoby, które w dniu zakupu wkładają monety do klasera i… zapominają o nich. Na szczęście większość znanych nam kolekcjonerów zachowuje się jednak inaczej. Regularnie przeglądają oni posiadane zbiory, zachwycając się ich pięknem lub szukając informacji o swoich monetach uczą się numizmatyki i pogłębiają swoją pasję. Oczywiście jesteśmy 100% zwolennikami drugiego z wymienionych podejść. Skoro jednak regularnie oglądamy posiadaną kolekcję czy to monet, czy banknotów, warto do jej przechowywania wybrać rozwiązanie, które będzie solidne i odporne na uszkodzenia, a jednocześnie pozwoli przechowywać monety w sposób, który zapewni nam przyjemność oglądania naszej kolekcji numizmatów.

Co zbieram?

Warto dostosować sposób przechowywania do rodzaju kolekcjonowanych monet. Różne metale mogą w różny sposób reagować chemicznie. Jeśli zbieramy na przykład złote monety, to możemy je przechowywać w większości dostępnych klaserów, kapsli, palet itd. nie martwiąc się o ich stan zachowania. Złoto jako metal praktycznie nie wchodzi w reakcje chemiczne więc nasze zbiory zachowają odpowiedni stan, a jedyne co może im zaszkodzić to uszkodzenia mechaniczne. Jeśli jednak pasjonuje nas zbieranie monet wykonanych z mniej szlachetnego kruszcu, na przykład z miedzi, i zależy nam na tym, aby zachowały one naturalny czerwony kolor, to dostępne w ofercie wielu sklepów albumy nie będą dobrym rozwiązaniem.

Jak przechowywać monety wykonane z miedzi? Aby nie ciemniały, należy ograniczyć im w jak największym stopniu dostęp powietrza. Warto dbać o nie przechowując je w szczelnie zamkniętych kapslach i regularnie sprawdzać, czy zachowują swój pierwotny kolor. Jeśli bowiem kapsle są wykonane ze słabej jakości plastiku, to znajdujące się w nich monety mogą reagować chemicznie, a na ich powierzchni może pojawić się niepożądany nalot. Powyżej przedstawione przykłady oczywiście nie wyczerpują tematu, ale mają uświadomić nas, że odpowiedni sposób przechowywania warto wybrać uwzględniając rodzaj kruszcu, z którego wykonane są nasze monety.

Przeczytaj również: Złote monety kolekcjonerskie – jak i gdzie sprzedać złoto inwestycyjne?

Jak dużo miejsca mogę przeznaczyć na przechowywanie kolekcji?

Na początku przygody kolekcjonerskiej aspekt objętości zbioru najczęściej nie stanowi dla nikogo większego problemu. Często jednak z czasem, kiedy kolekcja rośnie, okazuje się, że wybrany sposób jej przechowywania zaczyna być problematyczny. Zbiór, który pierwotnie miał mieścić się w szufladzie biurka lub na kilku paletach, zaczyna się rozrastać zajmując cały regał. Oczywiście ciężko jest dokładnie przewidzieć potencjalną wielkość naszej kolekcji w perspektywie lat, ale jeśli na przykład zbieramy monety kolekcjonerskie III RP, to dość łatwo z góry oszacować ile miejsca będziemy potrzebowali na całą kolekcję w zależności od sposobu jej przechowywania. Jeśli więc nie dysponujemy dużą ilością miejsca, to poszukajmy rozwiązań które sprawią, że nasz zbiór będzie zajmował jak najmniejszą objętość.

Przechowywanie monet i banknotów – jakie opcje wybrać?

Kiedy już rozważymy powyżej przytoczone kwestie, możemy podjąć próbę wyboru rozwiązania, które uznamy za optymalne. Oczywiście możliwości jest cała mnóstwo i nie jesteśmy w stanie opisać wszystkich. Postaramy się przedstawić najpopularniejsze z nich i pokrótce opisać ich wady i zalety.

Klasery i albumy

Czy to klaser z wyciętymi otworami w kartonowych stronach, czy też taki na foliowe karty, bez wątpienia jest to jedno z najpopularniejszych i najtańszych rozwiązań. Dobrze sprawdzi się w przypadku dużych zbiorów monet obiegowych lub okolicznościowych (wybitych stemplem zwykłym). Zazwyczaj klaser kosztuje od 20 do 200 złotych w zależności od wielkości i jakości wykonania.

Zalety:

  • Stosunkowo niski koszt.
  • Możliwość umieszczenia w jednym klaserze dużej liczby monet lub banknotów.
  • Z wykorzystaniem holderów lub odpowiednich strony, umożliwiają przechowywanie monet w różnych rozmiarach.
  • Pięknie prezentują się w nich zbiory, szczególnie jeśli strony z monetami lub banknotami są przedzielone kartonowymi przekładkami.
  • Dość łatwo przechowywać w nich inne przedmioty o różnych kształtach (np. medale z uszkami).
  • Dostępne są klasery kolekcjonerskie do określonych rodzajów monet np. 2 zł GN, gdzie każda moneta ma swoje miejsce i towarzyszy jej najczęściej odpowiedni opis.

Wady:

  • Monety mogą reagować chemicznie ze stronami wykonanymi ze słabej jakości folii pcv, co może powodować powstanie uszkodzeń na ich powierzchni.
  • Mają ograniczoną wytrzymałość, szczególnie jeśli są często przeglądane, a znajdują się w nich ciężkie monety.

Holdery

Nazywane często kartonikami z foliowym okienkiem. Wykorzystywane często w przypadku dużych zbiorów zawierających setki lub tysiące monet. Holdery kosztują najczęściej około 30-40 groszy za sztukę.

Zalety:

  • Niski koszt zakupu.
  • Możliwość opisania każdej monety na kartonowej części.
  • Ustandaryzowany rozmiar zewnętrzny pasujący do licznych pudełek, klaserów, palet itp.
  • Można umieszczać w nich monety w różnych rozmiarach.

Wady:

  • Patynowanie niektórych typów monet (szczególnie wykonanych z miedzi i nie szlachetnych stopów).
  • Słabe zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi.
  • Najczęściej wskazane jest dokupienie do nich odpowiednich stron, klaserów lub palety co znacznie podnosi łączny koszt.

Kapsle

Sprawdzają się szczególnie dobrze kiedy chcemy zadbać o odpowiednie przechowywanie monet kolekcjonerskich lub innych numizmatów wybitych stemplem lustrzanym. Kosztują od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych za sztukę.

Zalety:

  • Dobrze zabezpieczają monety przed uszkodzeniami mechanicznymi.
  • Ograniczają patynowanie (co jednak w niektórych przypadkach może być traktowane również jako wada trzymania monet w kapslach).
  • Istnieją w wielu rozmiarach dzięki czemu praktycznie każdą monetę można umieścić w pasującym do niej kapslu.

Wady:

  • Ich stosowanie wiąże się najczęściej z koniecznością dokupienia odpowiednich palet lub skrzynek przystosowanych do przechowywania monet w plastikowych pudełkach.
  • Moneta w kapslu może się nieco przemieszczać co czasami może doprowadzić do jej uszkodzenia (np. połamania cienkich, średniowiecznych brakteatów).
  • Przechoowywanie monet w kaplach słabej jakości powoduje, że plastik może reagować chemicznie z powierzchnią monety. To z kolei może obniżać jej wartość kolekcjonerską – warto regularnie oglądać i sprawdzać swoje kolekcje oraz kontrolować ich stan zachowania.

Grading (NGC, PCGS, PMG)

Stale zyskujące w ostatnich latach na popularności rozwiązanie mające najwięcej sensu w przypadku przechowywania cennych monet i banknotów. Na czym polega profesjonalny grading monet, pisaliśmy w osobnym artykule – w tym miejscu wymienimy jedynie jego najważniejsze “za” i “przeciw”. Zamieścimy również poniżej przykład monety w gradingu dla osób, które nie zetknęły się wcześniej z tym pojęciem.

Zalety:

  • Świetne zabezpieczenie przed uszkodzeniami oraz wpływem warunków zewnętrznych.
  • Dokładny opis każdej monety i banknotu wraz z oceną ich stanu zachowania.
  • Sprzedawanie w przyszłości monet w gradingu ułatwi ich dokładną wycenę.

Wady:

  • Bardzo wysoki koszt.
  • Wymaga posiadania dużej ilości miejsca na przechowywanie kolekcji.
  • Poza kosztem samego gradingu najczęściej trzeba dodatkowo dokupić jeszcze odpowiednie pudełka lub skrzynki ułatwiające przechowywanie i ekspozycję ogradowanych przedmiotów.

Kuferki i skrzynki na palety, gabinety numizmatyczne

Jest to rozwiązanie często stosowane przez różnego rodzaju firmy numizmatyczne, w tym naszą. Ceny popularnych plastikowych skrzynek zaczynają się od 200-300 złotych. Dobrej jakości drewniane gabinety numizmatyczne mogą natomiast kosztować nawet dziesiątki tysięcy złotych. Zakres cen jest więc w tym przypadku naprawdę olbrzymi.

Zalety:

  • Każdą monetę można w łatwy sposób obejrzeć i przełożyć na inne miejsce.
  • Pod monety można podłożyć wkładki filcowe lub kartki z ich opisem.
  • Metale takie jak np. srebro pięknie patynują w skrzynkach wykonanych z odpowiedniego drewna.

Wady:

  • Zajmują sporo miejsca.
  • Monety ułożone na paletach mogą się przesuwać, co sprawia że trzeba się z nimi delikatnie obchodzić.
  • Dość wysoka cena w porównaniu np. do klaserów.

Jak przechowywać monety i banknoty? Podsumowanie

Niestety jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Metod jest naprawdę mnóstwo, a my wymieniliśmy jedynie kilka z nich. Myślę, że najistotniejsze jest to, aby dobrze przemyśleć cztery wymienione w pierwszej części artykułu kwestie i dopiero wtedy zdecydować się, które z dostępnych na rynku rozwiązań może być dla nas optymalne. Przed podjęciem decyzji o tym, w czym i jak przechowywać monety lub banknoty, warto zapoznać się z ofertą firm numizmatycznych wyspecjalizowanych w handlu akcesoriami, którą można przejrzeć na stronie Numimarketu – https://numimarket.pl/kategoria/akcesoria-numizmatyczne_6/1.

W przypadku wątpliwości można też skontaktować się bezpośrednio z którymś ze sprzedających z prośbą o poradę. Każdy z nich chętnie podpowie właściwe rozwiązanie i pomoże nam uniknąć błędów, a co za tym idzie – także niepotrzebnych wydatków.

Autor

Krzysztof Basiak
Krzysztof Basiak
Jeden z trzech założycieli oraz współwłaściciel Domu Aukcyjnego Numimarket.pl. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu pracował jako analityk giełdowy w BZWBK Asset Management. Od 2008 roku całkowicie związany zawodowo z numizmatyką. Monety kolekcjonuje od ponad 30 lat — najbardziej ceni sobie XIX wieczne 3-groszówki w menniczych stanach zachowania.

Udostępnij artykuł

Polecane artykuły

Kategorie

Monety Kolekcjonerskie