20 zł III RP – charakterystyka monet
Srebrne monety kolekcjonerskie o nominale 20 złotych to monety o wadze całkowitej 28,28 gramów wykonane ze srebra próby 0,925.* Zawierają tym samym 26,15 gramów czystego kruszcu. Są wybijane przez Mennicą Polską na zlecenie Narodowego Banku Polskiego nieprzerwanie od 1995 roku.
Liczna i zróżnicowana seria wydawnicza monet
Kolekcjonerskie monety dwudziestozłotowe to liczna i zróżnicowana seria wydawnicza. Powstało ich już ponad 100. Z wyjątkiem monet oksydowanych, wszystkie wybijane są stemplem lustrzanym. Różnią je nie tylko tematy przedstawień, ale nawet formy. Oprócz tradycyjnych, okrągłych monet produkowane są również prostokątne, kwadratowe i owalne klipy. Niezmiennymi elementami każdej z monet pozostają nominał, godło Rzeczypospolitej Polskiej, napis Rzeczpospolita Polska oraz rok emisji.
Srebrna moneta 20 złotych III RP – tematyka emisji
Motywem przewodnim srebrnych kolekcjonerskich monet dwudziestozłotowych jest propagowanie szeroko rozumianych dóbr polskiej historii i kultury. Dla kolekcjonerów z pewnością interesująca będzie mnogość zastosowanych form artystycznych i technik menniczych (różne formaty, kolory, faktury, inkrustacje). Każda kolejna moneta z jednej strony wpisuje się w ogół serii emisji kolekcjonerskich monet dwudziestozłotowych, a z drugiej na swój sposób jest niepowtarzalna i wyjątkowa.
Jakie jeszcze motywy pojawiają się na monecie 20 zł III RP?
Do często powracających motywów na srebrnych monetach o nominale 20 złotych zaliczyć można na przykład tematy takie jak:
- polskie zwierzęta;
- zabytki architektury;
- artyści zasłużeni dla kultury polskiej;
- polskie zwyczaje ludowe;
- rocznice związane z walką o niepodległość;
- Polacy w czasie drugiej wojny światowej;
- historia monety polskiej.
* Monety z lat 1995–1996 wybijano ze srebra tej samej próby, czyli 0,925, ale o większej gramaturze. Przy wadze całkowitej 31,1 grama zawierały one 28,76 grama czystego srebra.