Pytanie jak wycenić stare monety zadaje sobie wiele osób. Prawie każdy z nas w zakamarkach własnego domu, garażu czy na strychu natknął się na monety z poprzednich epok. Nic w tym dziwnego, bo moneta, nawet wycofana z obiegu np. z okresu międzywojennego lub sprzed denominacji dalej ma w sobie znamiona pieniądza, a te z reguły traktujemy z pewną dozą szacunku i nie wyrzucamy ich tak po prostu do śmieci. Część osób zastanawia się czy te przechowywane numizmaty mogą mieć w dzisiejszych czasach jakąś wartość? A może jesteśmy szczęściarzami i posiadamy prawdziwy skarb w stanie idealnym?
Spis treści
ToggleJak wycenić stare monety? Czy moneta zachowana w stanie obiegowym również ma wartość kolekcjonerską? Kiedy już jesteśmy posiadaczami takiego zbioru, od początku musimy trzymać się pewnych zasad.
Jak wycenić stare monety? – pierwsze kroki
Wycena starych monet i wycena banknotów to czynności, podczas których powinniśmy trzymać się określonych zasad. W przypadku przedmiotów kolekcjonerskich ważne jest, aby nie popełnić błędów, które mogłyby na początku naszej działalności obniżyć wartość przedmiotu. Stare monety mogą być przedmiotem o wysokiej wartości kolekcjonerskiej, z którymi należy się odpowiednio obchodzić. Posiadanie wartościowej monety obliguje właściciela przedmiotu do przestrzegania kilku podstawowych zasad.
Wycena monet kolekcjonerskich
Wycena starych monet a ich mycie
W żadnym wypadku nie powinniśmy myć monet. Numizmatów nie oczyszczamy żadnymi domowymi sposobami, nie usuwamy patyny płynami do czyszczenia sreber ani innymi specyfikami. To niezwykle istotne, ponieważ wartość monet w dużej mierze opiera się o ich stan zachowania. Myjąc możemy zarysować a nawet zniszczyć numizmaty, zetrzeć patynę, która często podnosi ich wartość kolekcjonerską. Należy powstrzymać się od wszelkich działań, które mogą wpłynąć na stan zachowania monet, dotyczy to również nadmiernego dotykania palcami ich powierzchni.
Dokładne oględziny monet – o czym należy pamiętać?
Po dokładnym obejrzeniu monet możemy dokonać wstępnej segregacji. Przykładowo – podzielić je na kraje pochodzenia i ułożyć chronologicznie, jeśli oczywiście informacje o kraju i czasie wybicia monety znajdują się na awersie i rewersie. Na przeważającej części monet z XIX i XX wieku takie informacje są czytelne i łatwo określić skąd pochodzą. Większą trudność mogą sprawiać monety starsze, antyczne, średniowieczne czy też z okresu nowożytnego, takie które niekoniecznie dadzą się z łatwością przypisać do danego kraju czy emitenta. W takim wypadku najlepiej sprawdzi się profesjonalna wycena monet.
Zobacz również artykuł o poszukiwanych monetach przez kolekcjonerów.
Monety przechowywane w klaserach
Jeżeli jesteśmy posiadaczami dawnego zbioru numizmatycznego przechowywanego w klaserze, istnieje większa szansa iż zebrane w nim numizmaty będą posiadały jakąś wartość. W takim przypadku nie wyjmujemy samych egzemplarzy monet jeżeli nie ma takiej potrzeby. Dotyczy to również monet przechowywanych w specjalnych kapslach czy rolkach bankowych.
Wycena numizmatyczna – profesjonalna wycena monet
Najprostszym i najszybszym sposobem na wycenę znalezisk jest udanie się bezpośrednio do renomowanego punktu numizmatycznego. W dzisiejszych czasach niektóre firmy numizmatyczne oferują wstępne wyceny na podstawie zdjęć przesłanych e-mailem. Jeśli wybierzemy taką formę wyceny powinniśmy postarać się zrobić zdjęcia dobrej jakości i pamiętać aby przesłać fotografie zarówno awersów jak i rewersów monet. Profesjonalne firmy numizmatyczne z pewnością rzetelnie ocenią nasz zbiór i jeśli znajdą się w nim wartościowe okazy, możemy za ich pośrednictwem sprzedać monety, lub zacząć budować własną kolekcję. Działalność sklepów numizmatycznych, która związana jest z profesjonalną wyceną, gwarantuje również oszczędność czasu – wycena monet i innych przedmiotów kolekcjonerskich należy w tym przypadku do numizmatyków.
Stare monety – wycena na własną rękę
Jeśli dysponujemy wolnym czasem i mamy charakter poszukiwacza, możemy spróbować wycenić monety samodzielnie. Po wstępnej identyfikacji kraju i okresu, z którego pochodzi moneta, podstawę wyceny stanowi jej stan zachowania. Dla ogromnej części numizmatów to właśnie on decyduje o ostatecznej wartości. Ocena stanu zachowania monet nie jest sprawą subiektywną, opiera się o konkretne, restrykcyjne wytyczne obowiązujące na rynku kolekcjonerskim na całym świecie. Gdy nie mamy pewności jak sklasyfikować stan zachowania naszych monet, samodzielna wycena może okazać się bardzo trudna, a czasem nawet niemożliwa. Tak samo jak monet, inne przedmioty będące w stanie kolekcjonerskim również mogą być trudne do samodzielnej wyceny.
Katalogi numizmatyczne – element wstępnej wyceny
Następny krok przy samodzielnej wycenie to praca w oparciu o katalogi. Zdecydowana większość monet została skatalogowana z podziałem na stopnie rzadkości i odmiany. Katalogi zawierają również szacunkowe ceny skupu starych monet, jednak opierają się o dane pochodzące z czasów wydania danego katalogu i często nie są aktualne. Dotarcie do dobrych katalogów może nie być łatwe, gdyż wiele doskonałych wydawnictw nie posiada wznowień, a te dostępne na rynku potrafią osiągać wysokie ceny, lub po prostu nie pojawiają się w sprzedaży. Katalogów możemy poszukać w dobrze zaopatrzonych bibliotekach, a praca w oparciu o katalog da nam podstawę do rzetelnej oceny stopnia rzadkości naszych monet.
Zapoznaj się z naszym artykułem: Kolekcjonowanie monet – jak i od czego zacząć?
Aukcje internetowe – skup monet i banknotów punktem odniesienia
Samodzielną ocenę wartości można oprzeć o wyniki sprzedażowe dużych portali aukcyjnych zarówno polskich jak i międzynarodowych (numimarket, onebid, allegro, ebay). Tutaj należy uwzględnić pewne trendy sprzedażowe i kierować się najnowszymi wynikami aukcyjnymi. Mało skuteczne może okazać się poszukiwanie wiedzy na portalach społecznościowych, ponieważ nie mamy pewności jaką wiedzą dysponują osoby zrzeszone w grupach numizmatycznych. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, iż w obecnych czasach regularnie pojawiają się artykuły informujące o niezwykłej wartości jakiegoś typu monet – szczególnie z okresu PRL, takich które wielu z nas wciąż przechowuje w swoich domach. Należy podchodzić z dystansem do tego typu doniesień, ponieważ znakomita większość monet z czasów PRL ma wartość jedynie pamiątkową. Zdarzają się oczywiście wyjątki, monety o dużej rzadkości, dlatego zawsze warto dokładnie przyjrzeć się swoim zbiorom.
Jak wycenić stare monety wykonane z metali szlachetnych?
Przy wycenie istotnym czynnikiem może być kruszec, z którego moneta została wykonana. Wśród starych monet znajdziemy zarówno monety srebrne, jak i monety złote. Jeżeli nie mamy pewności z jakiego kruszcu wykonane są nasze monety, a próbujemy je wycenić samodzielnie, najlepiej odnieść się do katalogów. Katalogi numizmatyczne z dużą dokładnością opisują zawartość złota czy srebra w monetach oraz – co najważniejsze – określają ile dana moneta powinna ważyć i jaką powinna mieć średnicę przy danym nominale. Przy monetach bardzo zniszczonych, bądź nie mających wartości kolekcjonerskiej wycena może opierać się jedynie o wartość kruszcu, z którego została wykonana. Jeżeli nie mamy pewności czy moneta wykonana jest np. ze złota pamiętajmy alby nie sprawdzać tego poprzez napiłowanie numizmatu u złotnika. Jest to nieodwracalna ingerencja, która w przypadku przedmiotów kolekcjonerskich np. cennych starych monet znacznie obniża ich wartość.
Jak wycenić stare monety? Podsumowanie
Na to pytanie najlepszą odpowiedź uzyskamy u doświadczonych numizmatyków. Sama wycena często jest bezpłatna i nie zobowiązuje do sprzedaży monet. Obecnie numizmatyczny rynek kolekcjonerski potrafi być zaskakujący nawet dla osób, które od lat zajmują się wycenami zawodowo. Stąd duży wzrost popularności sprzedaży aukcyjnej monet. O cenie końcowej wyjątkowych okazów tak naprawdę decydują klienci – kolekcjonerzy. Nierzadko ostateczna wartość rzadkiej monety potrafi przerosnąć wszelkie przewidywania.
W naszym sklepie numizmatycznym oferujemy wycenę monet online! Wejdź na stronę “Wycena monet”, wyślij nam swój zdjęcie i opis swojej monety lub całych kolekcji i dowiedz się, ile jest warta.
Zapoznaj się również z artykułem, który pozwoli określić stan zachowania niezbędny przy wycenie monet: Ile kosztuje grading monet? Co to jest grading? Podstawowe informacje