Złote 10 dolarów Liberty – jak wygląda złota 10 dolarówka?
Złote 10 dolarów z okresu 1838–1907 ma na swoim awersie patrzące w lewo popiersie kobiecej personifikacji Wolności. Jej anglojęzycznej nazwy używa się jednocześnie do określenia tego typu monety, czyli Liberty Head. Zgodnie z nurtem rozkwitającego w pierwszej połowie XIX wieku neoklasycyzmu popiersie zaprojektowano na wzór grecko-rzymskiej bogini. Jego autorem był Christian Gobrecht. Kobieta ma upięte włosy i nosi na głowie diadem z zapisanymi kapitalikami słowem „LIBERTY”. Wokół popiersia znajduje się 13 gwiazd symbolizujących trzynaście kolonii Brytyjskich w Ameryce Północnej, które pod koniec XVIII wieku zbuntowały się przeciwko Wielkiej Brytanii i zwyciężywszy w wojnie o niepodległość, doprowadziły do powstania Stanów Zjednoczonych. Pod głową Liberty znajduje się data, która jest odpowiednikiem roku wybicia 10. dolarów w złocie.
Rewers 10. dolarów w złocie przedstawia orła bielika (narodowe zwierzę USA) z herbem kraju na piersiach. W szponach trzyma wiązkę strzał oraz gałązkę oliwną. Wokół niego zapisano nazwę kraju (United States of America), a pod spodem nominał i nazwę waluty (TEN D. – skrót od dziesięciu dolarów). Od 1866 roku nad orłem umieszczano wstęgę z dewizą USA „In God We Trust” – „Bogu Ufamy”.
Złota 10 dolarówka – Indianin
Złota 10 dolarówka z lat 1907–1933 znacznie zmieniła wizerunek Liberty. Tym razem przybrała ona postać kobiety w indiańskim pióropuszu z napisem „LIBERTY” na opasce. Od tego atrybutu moneta wzięła swoją potoczną nazwę – Indianin lub po angielsku Indian Head. Nad głową niezmiennie zawisło 13 symbolicznych gwiazd. Pod nią znajduje się natomiast rok, w którym złota 10 dolarówka została wybita.
Dumnie patrzący orzeł na rewersie spoczywa na wiązce strzał udekorowanej gałązką drzewa oliwnego. Na lewo od niego zapisano dewizę „In God We Trust”, a na prawo trzynastoliterowe, łacińskie motto „E Pluribus Unum” – „Z Wielu, Jeden”. Nad orłem znajduje się nazwa kraju, a pod nim nominał (tym razem zapisany bez skrótu – TEN DOLLARS). Autorem tego przedstawienia był Augustus Saint-Gaudens. W tym samym czasie zaprojektował on również wygląd złotej monety o nominale dwudziestu dolarów.
10 dolarów – złota moneta a znaki mennicy
W przypadku 10 dolarów w złocie z Liberty wybijanych w latach 1838–1897, znaku mennicy należy szukać na rewersie pod orłem, tuż nad nominałem. Na monetach z Indianinem z okresu 1907–1933 znak mennicy znajduje się na rewersie bezpośrednio na lewo od grotu strzały, na której siedzi orzeł.
Brak znaku mennicy oznacza, że złota 10 dolarówka została wybita w najstarszej w USA mennicy w Filadelfii w stanie Pensylwania. CC to litery reprezentujące Carson City w stanie Nevada. Monety pochodzące z tej mennicy, funkcjonującej jedynie w ostatniej ćwierci XIX wieku, są rzadsze od pozostałych emisji, przez co osiągają wyższe ceny rynkowe. Znak D to mennica w Denver w stanie Kolorado. Litera O oznacza zaś mennicę w Nowym Orleanie w stanie Luizjana. To kolejna jedynie okresowo funkcjonująca placówka, której złote 10 dolarów cieszy się wysokim zainteresowaniem kolekcjonerów. Wreszcie S to znak mennicy w San Francisco w Kalifornii.