Złoty Krugerrand – 1 uncja złota

Krugerrandy są bite od 3 lipca 1967 roku przez leżącą w południowej Afryce mennicę Rand Refinery, będącą jedną z największych i najbardziej prestiżowych mennic świata.
9162

 PLN

Kruszec

Złoto

Waga

31.1

Próba

999

Krugerrand – lider wśród monet inwestycyjnych

Złoty Krugerrand zaczęto produkować od 3 lipca 1967 roku przez Rand Refinery – mennicę w Republice Południowej Afryki, uznawaną za jedną z największych na świecie. Do 1980 roku emitowano jedynie monety o wadze jednej uncji trojańskiej (toz, ang. troy ounce), co odpowiada 31,1035 g czystego złota. Po 1980 roku zaczęto także bić mniejsze złote monety Krugerrand o nominałach 1/2, 1/4 i 1/10 uncji. W naszej ofercie można zakupić w dwóch rodzajach popularny egzemplarz, za jaki uchodzi Krugerrand – 1 uncja złota i 1/10 uncji.

Złota moneta Krugerrand to najstarsza i najbardziej popularna złota moneta bulionowa na świecie.

Krugerrand – 1 uncja złota: czym się wyróżnia?

Złoty Krugerrand jest wykonany są z 22-karatowego złota (próba 916) z dodatkiem miedzi (8,333%). Miedź nadaje monecie twardość, chroniąc ją przed zarysowaniami i ścieraniem. Krugerrand zawiera 1 uncję czystego, 24-karatowego złota, co sprawia, że jego rzeczywista masa wynosi 33,93 g dla monety 1-uncjowej.

Nazwa Krugerrand składa się z dwóch części. Pierwsza z nich wywodzi się od nazwiska Paula Krugera, prezydenta RPA w latach 80. i 90. XIX wieku, za którego czasów odkryto duże złoża złota w RPA. Druga część – „rand” – nawiązuje do nazwy waluty Republiki Południowej Afryki. Złoty Krugerrand uchodzi za prawny środek płatniczy w Republice Południowej Afryki, jednak obecnie nie są używane w obrocie pieniężnym.

Złoty Krugerrand – jak wygląda moneta?

Na awersie monety znajduje się profil Paula Krugera, który był prezydentem Republiki Transwalu w latach 1882-1902. Kruger jest symbolem walki Afrykanerów o niezależność i jest uważany za ważną postać w historii Południowej Afryki. Otok monety zawiera napis „SUID-AFRIKA” i „SOUTH AFRICA”, co oznacza „Afryka Południowa” odpowiednio w językach afrikaans i angielskim.

Rewers złotego Krugerranda zdobi wizerunek gazeli, która jest jednym z narodowych symboli Republiki Południowej Afryki. Obok gazeli znajdują się data produkcji monety oraz oznaczenie zawartości złota (1 uncja czystego złota).

Czy złoty Krugerrand będzie dobrym przedmiotem inwestycji?

Złota moneta Krugerrand stanowi doskonałą lokatę kapitału, będąc jednocześnie monetą kolekcjonerską. Estetyka, którą wyróżnia się złoty Krugerrand, sprawia, że jest on jedną z najpiękniejszych monet inwestycyjnych na świecie. Dlaczego jeszcze warto zainwestować w Krugerranda? Cena i wartość rynkowa złota są stosunkowo stabilne, co chroni kapitał przed inflacją. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą monet inwestycyjnych!

Udostępnij

Zobacz inne monety

Kategorie